Sosyal medyadan 3 yıl hapis cezası

Avukat Karataş paylaşımlarından 3 yıl hapis cezası aldı. Karataş: Herkes 'olağan şüpheli'."

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde avukatlık yapan Harika Günay Karataş sosyal medya hesaplarında "örgüt propagandası" yaptığı iddiasıyla yargılandığı davada 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezası aldı.

Hakkari Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanan Karataş'ın son 7 yıl içerisinde yaptığı tüm paylaşımlar dosyaya eklendi. Karataş'ın "Ses verin beyaz kara kan akmasın" sözleri de suçlamalar arasında yer alırken, ayrıca sokağa çıkma yasaklarında yaşanan hak ihlalleri , HDP'li milletvekillerinin tutuklanması, kayyım atamaları, yaşanan infazlar ile birçok konu hakkında yazdığı yazılar da suç sayıldı.

'DEMOKRATİK SİYASET ÖZGÜR ELEŞTİRİDEN GEÇER'

Demokratik hukuk devleti ilkesi gereği de, Türkiye Devleti’nin hem anayasasında bulunan ilkeler hem de taraf olduğu sözleşmeler gereği, bir hakkın kullanımının suç olarak değerlendirilemeyeceğini belirten Karataş, demokratik siyasal sistemin temel koşulunun ise özgür eleştiriden geçtiğini söyledi. Karataş, "Aksi bir durumda, şu an yaşadığımız süreçte olduğu gibi, düşüncelerin serbestçe oluşması imkanı ortadan kalkar. Eleştirilmeyen, tartışılmayan yönetsel düşünceler siyasi tabuları oluşturur ve aksi dile getirildiğinde, dile getiren hukuk aygıtı mahkemeler tarafından hapishanelerle tehdit edilir. Son yıllarda cumhurbaşkanına hakaret suçu iddiasıyla açılan kamu davalarının sayısının 13 kat arttığını ve 3 bin 221 kişi hakkında mahkumiyet kararı verildiğini göz önüne alırsak, hukuk sistemimizdeki ve yargının bağımsızlığı konusundaki tıkanmayı çok net bir şekilde görürüz. Bunun bir sonucu olarak da, haber yapan gazetecilerin, siyasi parti üyelerinin, üniversite öğrencilerinin, kadınların, LGBTİ’lerin ve barışı örgütleyen herkesin 'olağan şüpheli' olarak değerlendirilmesi olduğunu görürüz" dedi. (Kaynak: MA)