Meclis’te Afrin zeytini tartışması

Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu'nda Afrin zeytini tartışması yaşandı. CHP’li Ünal Çeviköz, “Afrin’de ÖSO’nun çaldığı zeytinlerden üretilen zeytinyağları Türkiye üzerinden ihraç edildi” dedi. Komisyondaki tartışmayı değerlendiren Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise "Suriye'deki zeytinler, zeytinyağı 'reexport' yapılıyor bizim üzerimizden. Gelir de bahçe sahiplerine dağıtılıyor. Yani burada hırsızlık veya başka bir şey yok. Bu kara propagandanın bir parçasıdır."

Google Haberlere Abone ol

ANKARA - TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda Dışişleri Bakanlığı'nın 2020 yılı bütçe görüşmelerinde Afrin zeytini tartışması yaşandı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ünal Çeviköz konuşmasında, "Suriye’nin toprak bütünlüğünü, siyasi egemenliğini ve bağımsızlığını Gaziantep merkezli geçici Suriye Hükümeti kurarak, bu oluşumun başkanını da televizyonlara çıkararak, bu oluşumun Suriye’den alınan diplomalara denklik vermesine izin vererek, Afrin’de ÖSO’nun (Özgür Suriye Ordusu) çaldığı zeytinlerden üretilen zeytinyağlarını Türkiye üzerinden ihraç ederek, Suriye’de fakülte kurarak sağlamak mümkün değildir. Bütün dünya, Suriye’deki askeri varlığımızın giderek azaltılmasını beklerken, görülen odur ki AKP’nin Suriye’den çıkmaya niyeti yoktur” dedi.

AK PARTİLİ BOZKIR: ÖSO ZEYTİN HIRSIZI SÖZÜNÜ İADE EDİYORUM

Çeviköz’ün sözlerine yanıt eski Dışişleri Bakanı ve AK Parti İstanbul Milletvekili Volkan Bozkır’dan geldi. "Uzun yıllar Dışişleri Bakanlığında birlikte dirsek çürüttükleri bir meslektaşından bu sözlerin gelmesini esefle karşıladığını" söyleyen Bozkır, şöyle devam etti:

“Efendim, ÖSO zeytin hırsızıymış. Bu lafı aynen iade ediyorum, 'zeytin hırsızı' dediği ÖSO derken Türk Silahlı Kuvvetleri'yle bu bölgelerde üç harekâtı gerçekleştirmiş ve şehitler vermiş insanlardan bahsediyoruz, gruptan bahsediyoruz. Bu şekilde bir ifadeyi 500 bin Suriyeliyi katletmiş Beşar Esad’ın elini sıkmak için yarışa giren bir partinin temsilcisinin söylemesini de doğrusu yadırgamadım.”

'ÖSO’YA LAF EDEN TSK’YA LAF ETMİŞ OLUR'

CHP Konya Milletvekili Abdüllatif Şener, “Sayın Volkan Bozkır, ÖSO’nun sözcüsü mü?” sorusuna AK Partililer tepki gösterdi.

Bu sırada AK Parti Milletvekili İbrahim Aydemir, “Benle beraber hareket ediyorsa evet sözcüsüyüm, var mı!” diye seslendi. Bozkır da, “Türk Silahlı Kuvvetleri'yle birlikte hareket eden ÖSO’dan bahsediyoruz. Eğer ÖSO’ya bu laf ediliyorsa Türk Silahlı Kuvvetleri'ne de laf atmıştır. Türk Silahlı Kuvvetleri ve ÖSO birlikte hareket ediyor; ÖSO’ya laf eden Türk Silahlı Kuvvetleri'ne de laf etmiş olur, onun için iade ettim” dedi.

'EVET, ÖSO’NUN SÖZCÜSÜYÜZ'

AK Partili Uğur Aydemir de Çeviköz’ün "ÖSO zeytin ve zeytinyağlarını çalarak Türkiye’ye getiriyor” dediğini hatırlattı, Şener de bunun üzerine “Haklı işte, haklı” yanıtı verdi. AK Partili İbrahim Aydemir de “ÖSO’nun sözcüsüyüz evet” dedi.

'TÜRKİYE’YE GELİYOR, İTİRAF EDİYORUZ'

AK Partili Uğur Aydemir de bütçe konuşmasında konuyu yeniden gündeme getirdi.

“Afrin’den veya Suriye’den zeytin ve zeytinyağı Türkiye’ye gelmekte midir? Evet, gelmektedir" diyen Aydemir "Orada yaşayan insanlar, Afrin’deki insanlar zeytin üretmektedirler, zeytinyağı üretmektedirler. Eğer biz bunları Türkiye olarak almazsan bunları kim alacak değerli arkadaşlar? Kim alır bunları, kim satar?” ifadelerini kullandı.

HDP İzmir Milletvekili Serpil Kemalbay, “İtiraf ediyorsunuz” diye seslenirken, Aydemir de, “Evet, Türkiye’ye geliyor, itiraf ediyoruz. PKK’nın eline mi bırakacağız bunları” dedi. Aydemir şunları söyledi:

“Türkiye’ye 'Özgür Suriye Ordusu tarafından çalınarak zeytin ve zeytinyağı geliyor, Türkiye de bunları kabul ediyor' derse ben bu cümleyi de kınıyorum. Kim bu lafı ettiyse kınıyorum. Türkiye hırsızların malını almaz, Türkiye oraya gidip kendi imkânlarıyla oradaki vatandaşlar mağdur olmasın diye oradaki vatandaşların ürettiği ürünler değerinde satılsın diye Türkiye onlara yardımcı olmaktadır. Bunu böyle bilelim.”

BAKAN ÇAVUŞOĞLU: ZEYTİN ÇALMA KARA PROPAGANDA

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu zeytin tartışmasıyla ilgili, “Suriye'deki zeytinler, zeytinyağı 'reexport' yapılıyor bizim üzerimizden. Ve buradan elde edilen gelir de bahçe sahiplerine dağıtılıyor. Yani burada hırsızlık veya başka bir şey yok" dedi.

"Gerçekten şu dönemde öyle bir kara propaganda gördük ki Türkiye'yle ilgili: 'Fosfor kullandı, o kullandı.' Bizim envanterimizde olmayan, tarihimizde hiç olmayan şeyler konusunda Türkiye’ye yönelik bir sürü iftiralar oldu" diyen Çavuşoğlu, şöyle devam etti:

"Biz bunların cevabını veriyoruz, doğru nedir, yanlış nedir; bunları anlatıyoruz. Aynı şekilde, gerçekleri anlatmaya da bundan sonra devam edeceğiz. Dolayısıyla bu zeytini çalma ve diğerleri de bu kara propagandanın bir parçasıdır." (DUVAR)