Gazeteci Canan Coşkun ve Belgeselci Kazım Kızıl, Giresun'da gözaltına alındı

Rabia Naz Vatan’ın şüpheli ölümünü araştırmak için kurulan komisyonun çalışmalarını takip eden Gazeteci Canan Coşkun ve Belgeselci Kazım Kızıl Giresun'da gözaltına alındı.

DUVAR – Gazeteci Burcu Karakaş, sosyal medya hesabından Gazeteci Canan Coşkun ve Belgeselci Kazım Kızıl’ın Giresun’da gözaltına alındığını duyurdu.

Karakaş “Rabia Naz Vatan’ın şüpheli ölümünü araştırmak için kurulan komisyonun çalışmalarını takip eden arkadaşlarımız gazeteci Canan Coşkun (@canancoskun) ve belgeselci Kazım Kızıl (@kazimkizil) Giresun’da gözaltına alındı” paylaşımı yaptı.

Karakaş, daha sonra “Giresun’da gözaltına alınan arkadaşlarımız gazeteci Canan Coşkun ve belgesel yönetmeni Kazım Kızıl, yarın savcılığa çıkarılacak. Geceyi gözaltında geçirecekler,” bilgisini de verdi.

RSF: GAZETECİLERE YÖNELİK USANDIRAN TACİZE SON

Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) örgütünün Türkiye Temsilcisi Erol Önderoğlu ada “#RabiaNaz Vatan’ın şüpheli ölümünü araştıran TBMM Komisyonu’na Giresun Eynesil’de eşlik ederken gözaltına alınan meslektaşlarımız @canancoskun & belgeselci @kazimkizil ın serbest bırakılmasını talep ediyoruz. Gazetecilere yönelik usandıran tacize son!” dedi.

Araştırma Komisyonunda yer alan HDP Milletvekili Filiz Kerestecioğlu da sosyal medya hesabından “Bu şekilde herşeyi daha da karartıyorsunuz! Gazeteci araştırır, sorgular, biat etmez, işini yapar! Derhal serbest bırakılmalılar…#KazımKızıl#CananCoşkun” paylaşımında bulundu.

KERESTECİOĞLU: DERHAL SERBEST BIRAKILMALILAR

Evrensel’e konuşan HDP Milletvekili Filiz Kerestecioğlu, Coşkun ve Kızıl’ın gözaltına alınmalarının gerekçesini bilmediklerini ifade ederek şu değerlendirmelerde bulundu: “Hakikatin ortaya çıkmasını engelleyen şeyler bunlar ve bu konu üzerinde tamamen şaibe yaratacak, daha fazla insanların şüphe duymasına neden olacak, bir karatma yapıldığı şüphesini daha da artıracak şeyler. Gazeteci işini yapar, araştırır, sorgular, işi budur zaten. O arkadaşlar da komisyon çalışmaları sırasında biz ziyaretteyken bizimle beraberdiler. Bunun kabul edilebilir bir şey olmadığını düşünüyorum, derhal serbest bırakılmalılar.”

‘FİZİK İHTİSASINA SAHİP KİŞİLERİN İNCELEME YAPMASI GEREKİR’

Rabia Naz’ın ölümüne dair oluşturulan Araştırma Komisyonunun Eynesil’de yürüttüğü çalışmalarına dair de bilgi veren Kerestecioğlu, “17 kişiyle görüşme yaptık, aile ile görüştük, yerinde inceleme yaptık. Şu anda bu konuda net bilgiye sahip değiliz. Ancak üç iddia var. Birisi ailenin iddia ettiği bir araç çarpması ve ondan sonra bunun karartılması için getirilip Rabia Naz’ın binanın önüne koyulduğu iddiası. İkincisi ön tarafa doğru atladığı ve iyi koşarak zıplayarak yapması lazım ki alttaki sundurmayı aşması için. Üçüncüsü de yan tarafa bahçeye düştüğü ve oradan sürürenek o binanın önüne geldiği yönünde iddia. Bu üç iddia arasındayız ve bununla ilgili özellikle fizik ihtisasına sahip kişilerin inceleme yapması gerektiğini düşünüyorum. Adli mimarlık konusunda uzman olan kişilerin inceleme yapması gerektiğini düşüyorum. Tıpkı Tahir Elçi cinayetindeki gibi. Biz samimiyetle elimizden geleni yapmaya çalışacağız” dedi.

‘İNSANLAR ADALETE GÜVENİ YİTİRMİŞ DURUMDA’

Kerestecioğlu, “Bir olayın daha şeffaf ve daha net bir şekilde araştırılması için illa bir babanın ya da bir kamuoyunun, gazetecilerin ortaya çıkması gerekmiyor. İnsanlar adalete olan bütün güvenlerini kaybetmiş durumdalar. Bu ister Rabia Naz’ın ölümü olsun ister Nadira Kadirova’nın ölümü olsun şunu görüyoruz ki en vahim olanı bu; olay ne olursa olsun gerçekten aslında siyasi güç ve erk kullanılarak yargı üstünde etki edildiğine soruşturmalar üzerinde etki edildiğine inanıyor kamuoyu. Dolayısıyla bir güven duymuyor. Bu güvenin Türkiye’de acilen sağlanması gerekiyor” diyerek sözlerini sonlandırdı. (EVRENSEL)