Erdoğan-Trump görüşmesinde MHP'li Aksu da yer aldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD Başkanı Trump'la bir araya geldi. Erdoğan ve Trump'ın ikili görüşmesi 1 saat 15 dakika sürdü. Erdoğan'ın heyetinde MHP Genel Başkan Yardımcısı İsmail Faruk Aksu'nun da yer alması dikkat çekti.

DUVAR – Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD ziyareti kapsamında ABD Başkanı Donald Trump’la görüşecek. Beyaz Saray’a giden Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan’ı, ABD Başkanı Trump ve eşi Melania Trump karşıladı.

Görüşme öncesinde Erdoğan ve Trump kısa bir basın açıklama yaptı. Trump sözlerine “Suriye’deki ateşkesin iyi gittiğini” söyleyerek başladı; “Kürtler de memnun görünüyor” dedi. ABD Başkanı, Suriye’de “sadece petrolü güvence altına almak için asker bıraktıklarını” söyledi.

‘ERDOĞAN, BÖLGEDE ÇOK SAYGI DUYULAN BİR LİDER’

Trump, ikili görüşmede Türkiye’yle 100 milyar dolarlık ticaret anlaşmasının ele alınacağını aktarırken, S-400’lerle ilgili bir soruyu geçiştirerek “Bunların hepsini konuşacağız” demekle yetindi. ABD Başkanı, “Cumhurbaşkanı Erdoğan ile iyi dostuz” ifadelerini de kullandı.

Trump, “Erdoğan’ın bölgede büyük saygı gördüğü ve ABD’yle Türkiye’nin ilişkilerinin iyi olduğu” yorumu da yaptı. Trump, “Türkiye 100’den fazla IŞİD savaşçısını yakaladı. Erdoğan bölgede çok saygı duyulan bir lider. Türkiye ile ilişkilerimiz iyi” diye konuştu.

Görüşmeden sonra ortak açıklama yapacaklarını belirten Erdoğan, “Sayın Başkan’la birazdan geniş bir basın toplantısı yapacağız. O bakımdan burada tekrar herhangi bir ifade kullanmama gerek yok. Basın toplantısında her şeyi etraflıca anlatacağız” dedi.

Cumhuriyetçi Parti senatörlerinden Lindsey Graham, Tim Scott ve Ted Cruz’un ABD Başkanı Trump’ın davetini kabule ettiği ve görüşmeye katıldığı belirtildi.

İKİLİ GÖRÜŞME 1 SAAT 15 DAKİKA SÜRDÜ

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ABD Başkanı Trump’ın ikili görüşmesi sona erdi. Görüşme, 1 saat 15 dakika sürdü. İki lider, heyetlerin de yer aldığı çalışma yemeğine katıldı.

Türk heyetinde bakanlar ve hükümet yetkililerinin yanı sıra MHP Genel Başkan Yardımcısı İsmail Faruk Aksu’nun da yer aldığı görüldü. (HABER MERKEZİ)

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve ABD Başkanı Trump heyetler arası çalışma yemeğine katıldı. Türk heyetinde MHP Genel Başkan Yardımcısı İsmail Faruk Aksu (soldan üçüncü) da yer aldı. (Fotoğraf: Murat Çetinmühürdar/Cumhurbaşkanlığı)