Barolardan ortak açıklama: Otizmli çocukların yanındayız

Barolar, Aksaray'da otizmli öğrencilerin yuhalanmasıyla ilgili ortak açıklama yaptı. Açıklamada, "Unutulmamalıdır ki, otizm eksiklik değil farkındalıktır, bizler de otizmli çocuklarımızın farkındayız ve onların yanındayız" denildi.

DUVAR – Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanlığı ve 80 baro, Aksaray’daki bir ilkokulda bir grup velinin otizmli öğrenciler ve velilerini protesto etmesiyle ilgili yazılı açıklama yaptı.

Velilerin kınandığı açıklamada, “Bazı velilerinin, özel eğitim sınıflarındaki otizmli öğrencilere karşı eylem yaptığını üzülerek öğrenmiş bulunmaktayız. Otizmli çocukların, kendi çocukları ile aynı okulda öğretim görmelerine karşı çıkan velileri, öncelikle kınıyoruz” denildi.

Yaşananlarla ilgili soruşturmanın TBB tarafından takip ediliği belirtilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Tüm çocuklarımızın çok değerli olduğunu, insanların hiçbir sınıflandırmaya tabi tutulmadan ve ötekileştirilmeden bir arada yaşayabilme arzusu ve erdeminin ancak okul sıralarında kazandırılabileceğini, böylesine hassas bir konuda ayrımcılık yapmanın, toplumda derin tahribatlara yol açacağını hatırlatıyor, tüm okullarda otizmli çocuklarımızın eğitimi için gerekli şartların sağlanarak, ayrımcılığa yol açan her türlü uygulamaya son verilmesi gereğinin altını çiziyor ve tüm çocuklarımızın toplumumuzun bir parçası olduğunu bir kez daha vurguluyoruz. Unutulmamalıdır ki, otizm eksiklik değil farkındalıktır, bizler de otizmli çocuklarımızın farkındayız ve onların yanındayız.” (HABER MERKEZİ)