Çavuşoğlu: BAE, Filistin yönetimini değiştirmeye kalktı

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Suudi Arabistan ve BAE'nin Filistin konusundaki tutumunu eleştirdi. BAE'nin Filistin'de yönetim değişikliği yapmak istediğini belirten Çavuşoğlu, "Dahlan denen bir terörist başı var ve İsrail'in de ajanıdır. Onunla Ebu Mazen'i (Mahmud Abbas) değiştirmeye kalktınız" diye konuştu.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri'nin Barış Pınarı Harekatı'yla ilgili açıklamalarını eleştirdi. Çavuşoğlu, "Harekatımızı eleştirmeleriyle, Yemen'de yapılanları kıyaslayacaksak o zaman gerçekten söylenecek çok söz var. Yemen'e girdiniz, Yemen'i mahvettiniz. Önce bunların hesabını versinler" dedi.

İki ülkenin İsrail ve ABD'nin baskısı nedeniyle Ürdün ve Filistin'e baskı yaptığını belirten Çavuşoğlu, "Filistin yönetimini değiştirmeye kalkıyorsunuz. BAE için söylüyorum bunu. Orada (Filistin eski İstihbarat Şefi Muhammed) Dahlan denen bir terörist başı var ve İsrail'in de ajanıdır. Onunla Ebu Mazen'i (Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas) değiştirmeye kalktınız" ifadelerini kullandı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Katar merkezi El Cezire televizyonunda gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

IŞİD lideri Ebubekir Bağdadi'nin öldüğü operasyonda ABD ve Türkiye'nin işbirliği yaptığını Bakan Çavuşoğlu, "Bundan sonra, gerek DEAŞ, YPG/PKK ve diğer terör örgütleriyle de mücadelede biz herkesle işbirliği yapmak isteriz çünkü terörün her türlüsüyle mücadele etmezsek, hiçbirimiz güvende olmayız" diye konuştu.

'BİZİM PROBLEMİMİZ YOK AMA ONLARIN TÜRKİYE'YLE PROBLEMLERİ VAR'

Türkiye'nin tüm Arap ülkelerini kardeşi olarak gördüğünü ve Arap Birliği içinde birlik ve beraberliğin olmasını istediğini söyleyen Çavuşoğlu, "Ama bu birlik ve beraberlik, Türkiye düşmanlığına dönüşmemeli" dedi.

Türkiye'nin, Mısır'daki darbe nedeniyle bu ülkeyle ilişkilerinde bir gerginlik olduğuna belirten Çavuşoğlu, "Ama bizim Suudi Arabistan ile bir problemimiz yok. Abu Dabi yönetimiyle de bir problemimiz yok ama onların şu anda Türkiye ile ilgili bazı problemlerinin olduğunu görüyoruz" dedi.

'SUUDİ ARABİSTAN, KAŞIKÇI SORUŞTURMASINDA BİRLİKTE ÇALIŞMAK İSTEMEDİ'

Gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın Suudi Arabistan İstanbul Başkonsolosluğu'nda öldürüldüğünü hatırlatan Çavuşoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Suudi Arabistan'ın problemi ne? Kaşıkçı cinayetinden sonra bu cinayeti örtbas etmediğimiz için ve bu konuda başkaları gibi parayı alıp susmadığımız için bunu ikili mesele haline getirdiler. Oysa bizim için bu ikili bir mesele değildi. Bir insan hunharca öldürüldü ve bu cinayeti işleyenler hukuk önünde hesap vermelidir. Bizim inancımıza göre de bu böyle değil mi? Medeni hukuk içerisinde. Bizim inancımız İslam'a göre bunların hesap vermesi gerekiyor fakat bugüne kadar henüz bunu göremedik. Biz bu konuda birlikte çalışmak istedik ama birlikte çalışmak istemediler."

'HAREKATI ELEŞTİRENLER ÖNCE YEMEN'İN HESABINI VERSİN'

Suriye'nin kuzeydoğusuna düzenlenen Barış Pınarı Harekatı'na yönelik kınama mesajlarına ve eleştirilere de değinen Mevlüt Çavuşoğlu, "Bizim harekatımızı eleştirmeleriyle, Yemen'de yapılanları kıyaslayacaksak o zaman gerçekten söylenecek çok söz var. Biz harekatı terör örgütüne karşı yaptık" ifadelerini kullandı.

Sivillerin harekattan etkilenmediğini söyleyen Çavuşoğlu, şöyle devam etti:

"Yemen'de öyle mi? Yemen'de Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) bombalamaları neticesinde on binlerce insan öldü. Sivillerden bahsediyoruz. Yine kuşatmalardan dolayı açlıktan ve salgın hastalıklardan ölen yüz binlerce ölen insan var. Önce bunun hesabını versinler. Sizin Yemen'de ne işiniz var? Yemen'e girdiniz, Yemen'i mahvettiniz. Başlangıçta, terörden temizlenecek diye bu oluşuma olumlu bakıyorduk ama daha sonra baktık ki insani dram oluşmuş. Önce bunların hesabını versinler. Her şeye 'Parayı veririz, basarız, kapatırız' anlayışı varsa kusura bakmasınlar. Bu dünyanın bir de öbür dünyası var. Allah'a nasıl hesap vereceksiniz? Bu kadar masum insanı öldürdünüz, süründürdünüz, açlıktan, hastalıktan kıvranıyorlar."

'ÜRDÜN VE FİLİSTİN'E BASKI YAPIYORLAR'

Suudi Arabistan ve BAE'nin Filistin konusundaki tutumlarını da eleştiren Çavuşoğlu, şunları söyledi:

"Amerika ve İsrail baskı yapıyor. Siz de gidiyorsunuz Ürdün'e baskı yapıyorsunuz; 'aman Filistin, Kudüs konusunda sesini fazla çıkarma.' Ondan sonra Filistin yönetimine baskı yapıyorsunuz, Filistin yönetimini değiştirmeye kalkıyorsunuz. BAE için söylüyorum bunu. Orada (Filistin eski İstihbarat Şefi Muhammed) Dahlan denen bir terörist başı var ve İsrail'in de ajanıdır. O yüzden de zaten kaçıp gitmiştir. Onunla (Dahlan) Ebu Mazen'i (Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas) değiştirmeye kalktınız. Biz bunların hepsini görüyoruz. Dolayısıyla, bizi eleştirenler önce kendilerine bakması lazım. Hangi konuda duyarlılar, hangi konuda ilkeli davranabiliyorlar. Bundan sonra açık açık biz de konuşup söyleyeceğiz. Biz doğruları söylüyoruz. Onların da zaten rahatsızlığı bu." (ANKARA/AA)