‘Ekoloji mitinginin iptalini protesto ediyoruz’

Ankara’da düzenlenmek istenen iklim mitinginin valilik tarafından yasaklanmasının ardından açıklama yapan Ekoloji Birliği, mitingin yasaklanmasını protesto ederek, “Mitingden bir gün öncesine kadar bu kararın açıklanmaması ayrı bir demokrasi ayıbıdır” dedi.

Google Haberlere Abone ol

ANKARA- Ankara Valiliği’nin, meslek örgütlerinin desteklediği ve bugün (26 Ekim) yapılması planlanan “İklim Krizine ve Ekolojik Yıkıma Dur Diyoruz” başlıklı mitinge izin vermemesinin ardından Ekoloji Birliği, Tüm Bel – Sen’de basın açıklaması yaptı.

Valiliğin yasak kararına tepki gösteren Ekoloji Birliği’nin açıklamasında, “Bu yasaklamanın mantığı Soma’dan, Eskişehir’den Ankara’ya emeklerinin karşılığını alabilmek için yürümek isteyen işçilere yapılan saldırıda da görüyoruz. Her şeyden önce yaşamı savunma mücadelemize getirilen bu antidemokratik yasaklama kararını protesto ediyoruz” denildi.

‘DEMOKRASİ AYIBI’

Mitingden bir gün önce valiliğin yasak kararını açıklamasını “demokrasi ayıbı” olarak niteleyen Ekoloji Birliği’nin açıklamasının satır başları şu şekilde:

SOYGUNA DUR DEMEYE DEVAM EDECEĞİZ: Bir kez daha diyoruz ki; yasaklar yaşamı savunma mücadelemize engel olamayacaktır. İklim krizine, ekolojik yıkıma, talana, ve soyguna daha gür sesle dur demeye devam edeceğiz. Ankara Valiliği bir ekoloji mitingini neden yasaklar? Öncelikle bu soruyu ortaya atıp, eğer mitingi yapabilseydik neleri gündeme getireceğimizi özet olarak sizlere sıralamak isteriz.

Ankara Valiliği’nin yasak kararına tepki gösterenler İstanbul, Ordu ve Yalova’nın aralarında bulunduğu çok sayıda il ve ilçede basın açıklaması yaptı.

SİT ALANLARININ YOK EDİLMESİNE DUR DEMEYE GELİYORDUK: Ankara’ya ekoloji, emek, demokrasi, kadın hakları ve toplumun tüm kesimlerinin sosyal, kültürel ve ekonomik hakları için birlikte mücadele edeceğimizi herkese ilan etmeye geliyorduk. Kapitalist sistemin doğayı, yaşam alanlarımızı ve emeğimizi pazar haline getirmesine ve sömürmesine hayır demeye geliyorduk. Havamızı, suyumuzu, toprağımızı kirleten, doğayı ve yaşamımızı tehlikeye atan nükleer ve termik santrallere, altın madenlerine, HES’lere, RES’lere, JES’lere, termik, nükleer ve biokütle santrallere, balık çiftliklerine, endüstriyel tarıma, kirli sanayiye, taş ocaklarına, aşırı yapılaşmaya, çılgın mega projelere, sınırsız sonsuz otoyollara, betonlaşmaya, doğal ve tarihi SİT alanlarının yok edilmesine dur demeye geliyorduk.

ANA TALEPLERİMİZ ŞU ŞEKİLDE: Tüm bu saydıklarımızdan sonra, mitingde dile getirecek olduğumuz ana taleplerimiz de şunlar olacaktı:

-Altın madenciliği, metalik madencilik, termik santraller, HES’ler, JES’ler, RES’ler, balık çiftlikleri, taş ocakları, aşırı yapılaşma, endüstriyel hayvancılık, gereksiz duble yollar, köprüler, havaalanları gibi iklim krizine ve tüm ekolojik yıkıma yol açan tüm talan ve yıkım projelerinin ve faaliyetlerinin ülkenin her tarafında acilen durdurulmasını,

-Halkın onayı olmayan hiçbir projenin uygulanmamasını,

-Bu projelerinin ve çalışmalarının önünü açan başta maden ve enerji yasaları olmak üzere tüm ilgili mevzuatın bir daha ekolojik yıkıma ve talana izin vermeyecek şekilde yeniden düzenlenmesini,

-Ekoloji, emek, demokrasi, kadın hakları mücadelesi önündeki tüm engellerin, kısıtlamaların, yasaklamaların kaldırılmasını istiyoruz.