Ankara’daki iklim mitingine izin yok

Meslek örgütlerinin öncülüğünde yarın (26 Ekim) Ankara’da yapılması planlanan “İklim krizine ve ekolojik yıkıma dur diyoruz” başlıklı mitinge valilik izin vermedi.

Google Haberlere Abone ol

ANKARA - Ankara’da Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) ve Türk Tabipleri Birliği’nin (TTB) çağrısıyla yapılması planlanan “İklim krizine ve ekolojik yıkıma dur diyoruz” başlıklı mitinge Ankara Valiliği izin vermedi.

Atatürk Kültür Merkezi’nde toplanıp Tandoğan Meydanı’na kortej oluşturularak yarın (26 Ekim) saat 14.00’de yapılması planlanan mitinge izin vermeyen valiliğin red kararında İl Özel İdaresi Kanunu ve 2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu gerekçe gösterildi.

‘İKLİM KRİZİNE DUR DEMEYE DEVAM EDECEĞİZ’

Ankara Valiliği’nin iklim mitingine izin vermemesinin ardından Ekoloji Birliği yazılı açıklama yaptı. Yarın (26 Ekim) TÜM BEL SEN Genel Merkezi’nde saat 13.00’de basın açıklaması yapılacağı ifade edilen açıklamada, “Yaşamı savunma mücadelemize getirilen bu antidemokratik yasaklama kararını protesto ediyoruz. Mitingden bir gün öncesine kadar bu kararın açıklanmaması ayrı bir demokrasi ayıbıdır. Yasaklar yaşamı savunma mücadelemize engel olamayacaktır. İklim krizine, ekolojik yıkıma, talana, ve soyguna daha gür sesle dur demeye devam edeceğiz” ifadelerine yer verildi.

(DUVAR)