ODTÜ’de ‘bayrak yürüyüşü’ tartışması

Türk Eğitim Sen’in ODTÜ’de yarın (23 Ekim) düzenleyeceği ‘Bayrak Yürüyüşü’nün provokasyon amacı taşıdığını açıklayan Eğitim Sen ODTÜ temsilciliği yaşanabilecek herhangi bir olumsuzluktan üniversite yönetiminin sorumlu olacağını belirtti. Türk Eğitim Sen Ankara 1 No’lu Şube Başkanı İbrahim Çömez ise, “Biz dostluk, kardeşlik içerisinde bir yürüyüş yapacağız” dedi.

Serkan Alan  salan@gazeteduvar.com.tr

ANKARA – Türk Eğitim Sen Ankara 1 No’lu Şubesi, “ODTÜ’lüler Cumhuriyet’e ve Bayrağına Sahip Çıkıyor, Sen de Katıl” başlıklı bir bildiri yayınlayarak 23 Ekim günü saat 12.30’da Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde (ODTÜ) yürüyüş düzenleyeceğini açıkladı.

ODTÜ öğrencileri söz konusu yürüyüşü ‘Provakasyon’ olarak nitelendirirken Eğitim Sen ODTÜ Temsilciliği ise yaptığı yazılı açıklamada, “Faşist provokasyonlara karşı ODTÜ’yü savunacağız” ifadelerini kullandı ve 12.00’de rektörlük önünde yapılacak basın açıklamasına üniversite bileşenlerini davet etti.

ODTÜ ÖĞRENCİLERİ: ÜNİVERSİTENİN DEMOKRATİK YAPISINI HEDEF ALIYOR

Ülkü Ocakları’na üye oldukları iddia edilen kişilerin Whatsapp mesajlarıyla, “Yıllar sonra ODTÜ’ye gireceğiz”, “herhangi bir durumda kırım olabilir” şeklinde mesajlaşmalarının olduğunu iddia eden ve “ODTÜ Öğrencileri” imzasıyla yapılan bir yazılı açıklamada da, “ODTÜ’yü hedef alan saldırıların planlı ve sistematik olduğunun farkındayız. Bunu Melih Gökçek ve üniversite yönetiminin yol anlaşmasının ardından kampüste yaşanan ağaç kıyımından, engellenmek istenen şenliğimizden, ODTÜ Onur Yürüyüşü’nü hedef alan polis saldırısından, ODTÜ arazisine bir KYK yurdu yapılmaya çalışılmasından biliyoruz. Bu saldırılar, üniversite içinde tüm bileşenlerin yan yana gelerek ortaya koyduğu birlikteliği, bizlerin yaşam alanlarını ve üniversitenin demokratik yapısını hedef alıyor” ifadelerine yer verildi.

‘BAŞKA BİR YERİ TERCİH ETME ŞANSIMIZ OLAMAZDI’

Türk Eğitim Sen Ankara 1 No’lu Şube Başkanı İbrahim Çömez ise söz konusu yürüyüşün düzenlenme gerekçesine ilişkin, “Cumhuriyetimiz ve şehitlerimiz için yapıyoruz. Ayrıca şu an askerimiz Suriye’nin sınırları içerisinde bir operasyon sürdürüyor. Bunlara destek amacıyla bu yürüyüşü gerçekleştireceğiz” dedi. Planlanan yürüyüşün ODTÜ’de yapılmasının gerekçesine ilişkin ise Çömez, “Biz Türk Eğitim Sen olarak ODTÜ’de yetkili sendikayız. Özellikle ODTÜ’yü seçme nedenimiz ODTÜ temsilciliği olarak yapmamız. Başka bir yeri tercih etme gibi bir şansımız olamazdı zaten” diye konuştu.

ODTÜ A1 kapısında saat 12.30’da yürüyüşlerinin başlayacağını ve rektörlük önünde İstiklal Marşı okuyup yürüyüşü tamamlayacaklarını ifade eden Çömez, “Biz dostluk kardeşlik içerisinde bir yürüyüş yapacağız. Bu ülkede ve bu coğrafyada barış istiyoruz. Dolayısıyla bu yürüyüşün amacı barıştır. Başka bir gayesi yok. Tüm vatansever, cumhuriyet sevdalılarını bu yürüyüşe bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

‘ASIL AMAÇ, YILLARDIR GİREMEDİKLERİ ODTÜ’YE İKTİDARIN DESTEĞİYLE GİRMEKTİR’

Eğitim Sen ODTÜ İşyeri Temsilciliği de konuya ilişkin yaptığı yazılı açıklamada ODTÜ’nün iktidarın isteğine uygun bir biçimde dönüştürülmeye çalışıldığı belirtilerek, “ODTÜ’nün özgürlükçü, demokratik, emekten ve barıştan yana birikimini hedef alan yeni bir provokasyonun Türk Eğitim Sen ve peşine taktığı faşist çetelerce hazırlandığı görülmektedir. 23 Ekim Çarşamba günü ‘hainlere karşı birlik olmak’ çağrısıyla ODTÜ A1 kapısından rektörlük önüne yürümek isteyenlerin asıl amacı, kendi iç çağrılarında da açıkça belirttikleri üzere, yıllardır giremedikleri ODTÜ’ye iktidarın ve rektörlüğün desteğiyle girmektir” dedi.

‘ÜNİVERSİTE YÖNETİMİ HER TÜRLÜ OLUMSUZ OLAYIN SORUMLUSU OLACAKTIR’

“Cumhuriyet ve bayrak gibi değerleri paravan olarak kullanan bu faşist çetelere karşı sessiz kalan rektörlük, ODTÜ bileşenlerinin talep ve çağrılarına ise kulaklarını tıkamaktadır” ifadelerine yer verilen açıklama şu ifadelerle devam etti:

“Sendikamızın ve öğrenci topluluklarının eylem ve etkinliklerini yasaklayan, her fırsatta polisi davet eden üniversite yönetimi, kampüse tescilli çete üyelerinin ellerini kollarını sallayarak girmesine göz yumarak yaşanabilecek her türlü olumsuz olayın birinci dereceden müsebbibi ve sorumlusu olacaktır. Bugüne kadar yaptıkları en iyi iş, emekçilerin haklarını korumak yerine rektöre/yönetime övgüler dizmek olan (banka promosyonu görüşmeleri), ODTÜ emekçilerinin hak mücadelelerine seyirci kalan, ırkçı söylemlerden tanıdığımız, iktidar yanlısı sendika Türk Eğitim Sen’in başını çektiği bu çirkin provokasyona karşı, başta ODTÜ emekçileri olmak üzere üniversite bileşenlerini üniversite yönetiminin şu ana kadar göstermediği sorumluluğu almaya, üniversitemizi sağduyu ile savunmaya davet ediyoruz. ODTÜ yönetimine görev ve sorumluluklarım hatırlatmak; ODTÜ’yü her türlü baskı ve tehditlere karşı hep birlikte savunmak üzere tüm üyelerimizi, üniversite personelini ve bileşenlerini 23 Ekim Çarşamba günü saat 12.00’de Rektörlük önünde yapacağımız basın açıklamasına çağırıyoruz. Üniversitemizi savunacağız! Faşizme geçit vermeyeceğiz.”