Bakan Turhan'dan İmamoğlu'na: Hani verdiğin sözler...

Ulaştırma Bakanı Cahit Turhan, Haydarpaşa ihalesiyle ilgili İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu'na yanıt verdi. İBB'nin ihale şartlarına uymadığı halde ihaleyi almaya çalışması için 'zorbalık' ifadesini kullanan ve 'ihaleye fesat karıştırmak' suçlamasında bulunan Turhan, sözü 'milli birlik ve beraberliğe' getirdi. Turhan, İmamoğlu'nun gündemi saptırmaya çalıştığını savunduktan sonra vaatlerini yerine getirmediğini ifade etti ve "Hani, o sözler nerede?" diye sordu.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Haydarpaşa ve Sirkeci gar sahası alanlarının atıl  durumdaki bölümlerinin kiralanmasına ilişkin ihaleden İstanbul Büyükşehir Belediye'nin saf dışı bırakılması üzerine başlayan tartışma sürüyor. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun eleştirilerine yanıt verirken 'milli birlik ve beraberlik' vurgusu yaptı. İBB'nin ihale şartlarına uymadığı halde ihaleyi almaya çalışmasının 'zorbalık' olduğunu ifade eden Turhan, İmamoğlu'nu gündem saptırdığını savunup vaatlerini yerine getirmemekle suçladı.

Bakan Turhan'ın açıklaması, "TCDD Genel Müdürlüğü tarafından Haydarpaşa Gar sahası ve Sirkeci Gar sahasının atıl durumda olan bazı bölümlerinin kiralanmasına yönelik, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Ekrem İmamoğlu’nun söylemlerine yönelik Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Sayın M.Cahit Turhan’ın açıklaması aşağıdadır" ifadesiyle başladı. Açıklamada şöyle denildi:

'REKABET İLKESİNE HALEL GETİRDİ'

"İhale baştan sona, TCDD’nin kiralama yönetmeliğine uygun olarak yapılmıştır. Buna karşın, Sayın Belediye Başkanı, ihale yapılmadan önce “Ne pahasına olursa olsun bu ihaleyi alacağım” diyerek ihalenin REKABET ilkesini sekteye uğratmıştır. Şöyle ki; ihaleyi alan firma burada yapacağı işlerle ilgili ruhsat, izin ve belgeleri nereden alacaktır? Su, doğalgaz, gayri sıhhi müessese belgesi gibi belgeler nereden alınır? Elbette Belediye ve ona bağlı kurumlardan... Bu açıdan Büyükşehir Belediyesi’nin sürece müdahil olması en başından rekabet ilkesine halel getirmiştir. Şimdi soruyorum size İBB’nin iştirakleri olan firmaların ihaleye girmesi ne kadar etik olmuştur?"

İmamoğlu'ndan bakana: O fotoğrafın altında ezilirİmamoğlu'ndan bakana: O fotoğrafın altında ezilir

'ŞARTLARI YERİNE GETİRMEDİLER'

"Gelelim Sayın Belediye Başkanı’nın sosyal medyadaki iddialarına... Öncelikle ifade etmek isterim ki Belediye şirketlerinin ihaleden elenme sebebi, sosyal medyada yayınlanan videoda bahsedilen hususlarla alakalı değildir. Zaten ihale şartları, önceden kamuoyuna açıkça sunulmuştur. İhalede öncesinde, firmaların tek tek veya ortak girişim olarak girmesi halinde sağlaması gereken şartlar da aleni bir şekilde ilan edilmiştir... Belediye’nin söz konusu firmaları, istenilen şartları gerek tek tek gerekse ortak girişim olarak yerine getirememiştir. Ayrıca açık açık şartnamede “müştereken ve müteselsilen” ifadesinin belirtilmesine rağmen teklif mektubu ekinde bu ifadeye yer verilmemiş ve değiştirilmiştir. İhale Komisyonu, yaptığı inceleme neticesinde tüm bu hususları tespit etmiş ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin şirketlerinin oluşturduğu ortak girişimi ihale dışı bırakmıştır."

'ÜÇ KATI TEKLİF VEREN ŞİRKETİN KAZANMASI DOĞAL'

"Kaldı ki ihaleye Belediye’nin ortak girişimi daha düşük teklif vermiştir. Şimdi buradan herkese soruyorum; ihale şartlarını sağlayamayan ve daha düşük teklif verenin kazanması mı doğrudur, yoksa ihale şartlarını sağlayıp daha yüksek teklif verenin mi kazanması mı? Buradan, ihale konusunun özel ilgi alanı olduğunu bildiğimiz Sayın İmamoğlu'na açıkça soruyorum... Öncelikle şartnamede istenilen evrakları bile hazırlamaktan aciz olan İBB yönetiminin ihaleyi almaya çalışması normal bir durum mudur? Bugüne kadar ki ticari ilişkilerinde de hep bu yöntemi mi izlemiştir? Ayrıca girmeye çalıştığı ihalede, Belediye ortak girişiminin teklifinin 3 katı teklif veren şirketin, ihaleyi kazanmasından daha doğal ne olabilir? Kamunun yüksek kazanç elde etmesinden bir rahatsızlık mı duymaktadır?" 'Yeterliliğe sahip olmadan ihaleye girerim, daha az teklif veririm; ihaleyi de bana vermek zorundasınız' demek zorbalık değil midir?"

'İHALEYE FESAT KARIŞTIRMAK DEĞİLSE NEDİR?'

"TCDD, 350 bin TL kira vermeyi teklif eden şirket yerine, 100 bin TL teklif eden ortak girişime bu ihaleyi verse, hukuki ve meşru davranmış olur mu? TCDD, tersi davranış gösterseydi, kamu zararı yaşanmış olmayacak mıydı? Kamudan bu tip gayrı meşru taleplerde bulunmak, kendilerinin benimsediği ve alışkanlık haline getirdiği bir yöntem midir? Şartname ve teklif edilen rakamlar ortada ve her şey şeffaf iken, kopartılan bu yaygara, ihale makamına sallanan parmaklar, ihaleye fesat karıştırmak değilse nedir?"

'ÖNCEKİ YÖNETİM DE TALEP ETMİŞTİ'

"İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı, ihalenin iptal edilerek ihale konusu alanların Büyükşehir Belediyesine tahsis edilmesini istemektedir. Benzer talep, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin önceki dönem yönetiminden de gelmişti. Büyükşehirin o zamanki yöneticileri, Haydarpaşa ve Sirkeci garlarına ait kullanılmayan alanların Belediye’ye tahsisini istemiş, TCDD bu talebi uygun görmemiştir."

'BÖYLESİNE ANLAMLI GÜNLERDE...'

"Ülkemizin bugününe bakacak olursak, bugün milli birlik ve beraberlik günüdür. Belediye Başkanı’nın böylesine anlamlı günlerde, gerçekleri saptırarak, birtakım avukatları da yanına alarak, genel kamuoyunu ve İstanbul halkımızı galeyana getirmeye çalışmasına anlam vermek mümkün değildir. Sayın Başkan’ın, gerçekleri saptırarak toplumu galeyana getirmeye çalışmaktaki maksadı ne olabilir… Acaba İstanbul halkını galeyana getirmeye çalışması, dilinden düşürmediği kucaklama stratejisinin bir parçası mıdır?

HDP'Lİ BAŞKANLARI ZİYARETİ HATIRLATTI

"Ayrıca, faydalı gördüğüm son bir hatırlatmayı daha buradan yapmak istiyorum… Türkiye Cumhuriyeti, bir hukuk devletidir. Kurumlarımız keyfiyet değil, hukuk esaslarına göre yönetilmektedir. Belediyelerimiz de buna dahildir. Belediye başkanı olmak, hiç kimseye hukuku çiğneme hürriyeti vermez. Belediyeler veya belediye başkanları da hukukun üzerinde değildir. Gerçi Sayın İmamoğlu, görevden alınan belediye başkanlarını ziyaret etmekle, ne kadar hukuk ve hukuk düzeni yanlısı olduğunu ortaya koymuştur."

'HANİ, O SÖZLER NEREDE?'

"Son olarak, Aziz İstanbul halkı! Sayın Belediye Başkanı, bir yandan da gündem saptırarak İstanbul’a ve İstanbullulara verdiği sözleri unutturmanın peşinde… Metro ve ulaşım gibi konularda verdiği sözler vardı. Hani, o sözler nerede? Bu kapsamda, yeni projelere başlamak bir yana, önceki belediye yönetimi döneminde yürütülen çalışmaların durdurulmuş olması hususunda da siz kıymetli İstanbul halkının bilgi sahibi olmaya hakkı vardır diye düşünüyorum. Milli birlik ve beraberliğe en çok ihtiyaç duyduğumuz şu günlerde, kendi sorumluluklarını yerine getirememenin acziyeti içerisindeki tavır ve ruh hali ile hareket eden bir şahsın, usulüne uygun bir ihale bahanesiyle, sosyal medyada yalan-yanlış ifadeler içeren videolar paylaşıp, halkımızı galeyana getirmek istemesinin amacını ve hedefini sizin engin basiretinize ve ferasetinize bırakıyorum." (HABER MERKEZİ)