Demokrasi İçin Birlik'in paneli yasaklandı

DİB'in Şişli'deki paneli kaymakamlık kararıyla engellendi. DİB, yasa ihlali açıklaması yaptı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Demokrasi İçin Birlik’in (DİB) kayyum atamalarına dair bugün (16 Ekim) Şişli Cemil Candaş Kültür Merkezi’nde düzenleyeceği “Demokrasi İle Mücadelemiz ve Yerel Yönetimler” konulu panel Şişli Kaymakamlığı kararıyla engellendi. Kararda, “2911 sayılı Toplantı Gösteri Yürüyüşleri Kanununun 23/f maddesi oluru ile yasaklanmasına karar verilmiştir” denildi.

DİB’ten yapılan açıklamada yasak kararının, toplantı ve gösteri yürüyüşleri yasasının açık bir ihlali olduğu ifade edildi. Açıklamada şöyle denildi:

"Anayasa ve hukuk dışı kayyum atamalarıyla ilgili, kayyum atanan illerin eş başkanlarının da katılımıyla yapacağımız kapalı salon etkinliği, toplantı ve gösteri yasası yetkileri çerçevesinde yasaklanmıştır. Toplantı ve gösteri yürüyüşleri yasasının açık bir ihlali olan bu yasaklamayı, iktidarın savaşı bahane ederek arttırdığı anti demokratik uygulamalarının çarpıcı bir örneği olarak görüyoruz. Demokrasi ve hukuk mücadelesinden vazgeçmeyeceğiz.”

DİB, yasak kararına karşı panelin düzenleneceği Şişli Cemil Candaş Kültür Merkezi’nde basın açıklaması yapacağını duyurdu. (HABER MERKEZİ)