Diyarbakır’da 10 Ekim anması

10 Ekim katliamı için Diyarbakır'da anma: Kamuoyu vicdanında adalet tecelli etmedi.

Google Haberlere Abone ol

DİYARBAKIR - Amed Emek ve Demokrasi Platformu 10 Ekim katliamının 4’üncü yılında, Diyarbakır’da AZC Plaza’nın önünde açıklama yapmak istedi. Yoğun önlem alan polis, burada açıklama yapılmasına izin vermedi.

Emek ve Demokrasi Platformu üyeleri daha sonra Eğitim Sen 1 No'lu şubeye yürüdü. Burada Amed Emek ve Demokrasi Platformu sözcüsü TTB Eşbaşkanı Mehmet Şerif Demir açıklama yaptı.

10 Ekim’de barış talebiyle Ankara’ya gittiklerini hatırlatan Demir, IŞİD’li iki canlı bombanın katliam yaptığını söyledi. Yetkililerin ihmalini kınayan Demir, yargı sürecinde yaşananları da eleştirdi.

SİYASAL SORUMLULAR KİM?

Demir, “3 yıldır katıldığımız her duruşmada, katliamda ihmali olan kamu görevlilerinin ve sorumlulukları bulunan siyasetçilerin de yargılanması gerektiğini dile getirdik. Ne yazık ki mahkeme bu doğrultuda cesur bir adım atmadı ve bu eksik karar sonucunda kamuoyu vicdanında adalet tecelli etmedi.

Saldırı sonrasında yaptığı ‘patlama sonrasında oylarımız yükseliyor’ sözleriyle hafızalarımızda yer eden dönemin Başbakanı, geçtiğimiz aylarda ‘7 Haziran-1 Kasım seçimleri arası dönemdeki defterler açılırsa birçok siyasetçi insan içine çıkamaz’ açıklamasında bulundu. Bu sözler katliamın siyasal boyutları konusundaki endişe ve iddialarımızın haklılığını göstermiştir. Buradan davanın görülmekte olduğu mahkeme heyetini bir kez daha göreve çağırıyoruz: Bu açıklama hem bir ihbar, hem de itiraf kabul edilmelidir. Başta dönemin başbakanı ve içişleri bakanı olmak üzere dönemin siyasilerini davaya dâhil edilmelidir” şeklinde konuştu.

Katliamın arkasındaki siyasal sorumluların da ortaya çıkmasını isteyen Demir, “Yakın tarihimizin en karanlık döneminin aydınlığa kavuşması için siyasetçileri de ellerine vicdanlarına koymaya, gerçekleri açıklığa kavuşturmaya çağırıyoruz: Türkiye’nin barış umuduna darbe vuran, insanları sokağa çıkamaz hale getiren 7 Haziran ile 1 Kasım 2015 seçimleri arasında yaşanan olayların arkasında hangi siyasetçiler var? Suruç ve Ankara Garı’nda yaşanan katliamların siyasal sorumluları kim?” diye sordu.

‘FELAKETTEN GERİ DÖNÜLMELİ’

“İktidarların bulaştığı kirlilikler siyasal anlamda beka sorunu olarak dile getirdikleri durumun ülke halklarının beka sorunu olmadığını bizler biliyoruz” diyerek konuşmasına devam eden Demir, Türkiye’nin Suriye’ye yönelik harekatını da eleştirdi. Demir, şunları söyledi: “Kendi iktidarlarının sürekliliği için Ortadoğu’nun korkunç bataklığına ülkeyi çekmekte tereddüt etmeyen iktidar dün itibariyle Kuzey Suriye'ye bir harekât başlattı. Sonuçları şimdiden belli olan bu savaşın ülkeye ve halklara kan gözyaşından başka bir şey getirmeyeceği aşikârdır. Gözü dönmüş iktidarın hırsı annelere tekrardan evlat acısı olarak ülke gündemine girdi. Bizler Amed Emek ve Demokrasi Platformu olarak dün olduğu gibi bugün de bu kaosun, savaşın bir an önce durdurulması çağrısı yaparak yaşanacak felaketten bir an önce vazgeçip bir arada herkesin kendi kimliğiyle yaşayabileceği koşulların sağlanmasını istiyoruz. Eşitlik, özgürlük, demokrasi ve barış mücadelesi yitirdiğimiz arkadaşlarımızın en büyük emanetidir. Bizler bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da bu doğrultuda kararlı mücadelemizi sürdürmeye devam edeceğiz.” (DUVAR)