Andrey Karlov davasında üç sanık için tahliye kararı

Rusya Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov suikastına ilişkin davada, suikastçı Mevlüt Mert Altıntaş'ın eski ev arkadaşı Sercan Başar, suikastın düzenlendiği serginin koordinatörlerinden Mustafa Timur Özkan ve Kağan Bülbül'ün adli kontrol şartıyla tahliyesine karar verildi.
Rusya'nın Türkiye Büyükelçisi Andrey Karlov, 19 Aralık 2016'da Ankara'da düzenlenen suikastla öldürülmüştü.

DUVAR – Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov’un öldürülmesine ilişkin, Fetullah Gülen’in de aralarında bulunduğu 28 sanıklı davaya devam edildi. Ankara 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmaya tutuklu ve tutuksuz sanıklar ile avukatları katıldı.

Dava dosyasına gelen belgelerin okunmasının ardından tanıkları dinleyen mahkeme, sanıklardan ek savunmalarını sordu. Sanıklardan Hüseyin Kötüce, kendisi hakkında somut bir delil bulunmadığını savunarak Karlov’un öldürülmesiyle bir ilişkisinin bulunmadığını iddia etti.

Suikastın düzenlendiği serginin koordinatörlerinden olan sanık Mustafa Timur Özkan, serginin Rus kökenli 2 koordinatörünün dosyada tanık, kendisinin ise sanık olduğunu belirterek suçsuz olduğunu öne sürdü.

HAKİMDEN SANIĞA: KİM YAZIP VERİYOR BUNLARI 

Ek savunma yapan sanıklardan suikastı gerçekleştiren polis memuru Mevlüt Mert Altıntaş’ın “FETÖ’deki öğretmeni olduğu” iddia edilen Şahin Söğüt, basında kendisi hakkında çıkan haberlere dair beyanda bulundu.

Mahkeme başkanının iddianamedeki suçlamalara yönelik savunma yapmasını istediği Söğüt, adının lekelendiğini belirterek, beyanlarını basındaki haberler üzerine sürdürmeye devam etti. Bunun üzerine mahkeme başkanı, “Kim yazıp veriyor bunları size” şeklinde karşılık verdi.

Ek savunmasının tamamlanmasının ardından mahkeme başkanı, Söğüt’ten yakalandığı esnada kırmaya çalıştığı cep telefonuna ait bilirkişi raporuna dair savunma yapmasını istedi. Söğüt’ün raporun kendisine ulaşmadığını dile getirmesi üzerine raporun özeti okundu.

Raporda, Söğüt’ün telefonunda “Falcon” adlı şifreli haberleşme programının kayıtlı olduğu, ABD’ye ait sahte telefon numarası, IP gizlemek için kullanılan VPN ve telefon hafızasını sıfırlama için kullanılan bir program bulunduğu belirtildi.

Söğüt, bilirkişi raporunu kabul etmedi.

7 SANIK İÇİN TUTUKLULUĞA DEVAM KARARI

Savunmaların ardından ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, suikastçı Mevlüt Mert Altıntaş’ın eski ev arkadaşı Sercan Başar, suikastın düzenlendiği serginin koordinatörlerinden Mustafa Timur Özkan ve Kağan Bülbül’ün ev hapsi adli kontrol şartıyla tahliyesine karar verdi.

7 sanığın tutukluluk halinin devamına hükmeden mahkeme, aralarında Fetullah Gülen’in de bulunduğu firari sanıklar hakkındaki yakalama kararlarının ise devamına hükmetti.

Bir sonraki duruşma 29 Kasım’da görülecek. (ANKARA/AA)