Dışişleri Bakanlığı: Türkiye güvenli bölgeyi hayata geçirmekte kararlıdır

Soru üzerine yabancı yetkililerin Suriye'ye askeri harekatla ilgili açıklamalarını değerlendiren Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, "ABD askeri makamlarının vaatleri yerine getirilmemiştir. Türkiye, Fırat’ın doğusunu teröristlerden temizleyerek kendi bekasını ve güvenliğini korumak güvenli bölgeyi hayata geçirmekte kararlıdır" dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Türkiye'nin Suriye'de Fırat Nehri'nin doğusuna olası askeri harekatıyla ilgili bazı yabancı yetkililerin açıklamaları hakkındaki soruyu yanıtladı.

Dışişleri Bakanlığı'nın internet sitesinde yer alan açıklamaya göre, "Suriye’den kaynaklanan her türlü terör tehdidine karşı milli güvenliğimizin gerektirdiği tedbirleri almak, uluslararası hukuka dayanan en temel hakkımızdır" diyen Hami Aksoy, ABD'nin güvenli bölgeyle ilgili vaatlerini yerine getirmediğini belirtti.

Aksoy, "Gelinen aşamada, ABD askeri makamlarının vaatleri yerine getirilmemiştir. Süreç içinde ABD güvenlik bürokrasisi, Fırat’ın doğusunu işgali altında tutan PYD/YPG terör örgütüyle angajmanına son vermek bir yana, bunu artırmış ve ülkemizle mevcut müttefik ilişkisine aykırı bir yaklaşım sergilemiştir" dedi.

'OLDUBİTTİLERE SEYİRCİ KALINAMAZ'

Gelişmelerin ABD Başkanı Donald Trump ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 6 Ekim'deki görüşmesinde ele alındığı hatırlatan Aksoy, şöyle devam etti:

"Türkiye, uluslararası toplumun sorumlu bir üyesi olarak, terörün her türlüsüyle mücadele konusunda kararlıdır. Sınırlarımıza mücavir Suriye topraklarında, DEAŞ’ın ruh ikizi olan ve ülkemiz ve insanlarımızın yanısıra, Suriye halkına yönelik insanlığa karşı suçlarla müsemma PYD/YPG/PKK terör örgütünün palazlanmasına ve oldubittiler yaratmasına seyirci kalınamaz.

Türkiye, Fırat’ın doğusunu teröristlerden temizleyerek kendi bekasını ve güvenliğini korumak, ayrıca, Suriye’nin huzur, barış ve istikrarını sağlamak amacıyla güvenli bölgeyi hayata geçirmekte kararlıdır. Bu suretle, bölgede Suriye’nin toprak bütünlüğü ile birliğine dönük ciddi bir tehdit de ortadan kaldırılacak ve gelecekte DEAŞ ve benzeri bir sorunun nüksetmemesi için güçlü bir zemin tesis edilecektir. Tüm bu hususlar, Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından ABD Başkanı Trump’a 6 Ekim tarihinde yapılan telefon görüşmesinde bir kez daha vurgulanmıştır." (HABER MERKEZİ)

McGurk'tan Trump'a: Bir telefon görüşmesiyle Rusya, İran ve IŞİD'e hediye verdiMcGurk'tan Trump'a: Bir telefon görüşmesiyle Rusya, İran ve IŞİD'e hediye verdi