Haydarpaşa ve Sirkeci gar ihalesinde karar 15 gün sonra

Haydarpaşa ve Sirkeci Gar binaları için düzenlenen ihalede İBB şirketleri ve Hezarfen Danışmanlık sona kaldı. 15 gün sonra teklifler yeniden değerlendirilecek.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanlığı tarafından Haydarpaşa ve Sirkeci Gar binalarının kullanılmayan kısımlarının "kültür ve sanat etkinliklerinde kullanılmak üzere" çıktığı ihalede İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Hezarfen Danışmanlık sona kaldı. İki kurum 15 gün sonra bir kez daha ihale için yarışacak.

Bakanlığın diğer katılımcıları caydırabileceği eleştirisine hedef olan İstanbul Büyükşehir Belediyesi ihaleye,  konsorsiyum olarak İBB iştirakleri Medya A.Ş, Kültür A.Ş, İstanbul Bilişim ve Akıllı Kent Teknolojileri (İSBAK) A.Ş ve Metro A.Ş ile katıldı.  Dört şirket ihalede aylık 100 bin TL teklif sundu. Hezarfen Danışmanlık şirketi ise aylık 300 bin TL teklif etti. İhaleye katılan, Emre Kamçılı'nın teklifi iş bitirme belgesi uygun olmadığı için değerlendirme dışı bırakıldı. Anadolu Kültürel Girişimciliği ise teklif sunmayarak teşekkür etti.

İhalede en yüksek teklifi veren Hezarfen Danışmanlık Limited Şirketi'nin sahibi Hüseyin Avni Önder aynı zamanda, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın oğlu Bilal Erdoğan'ın oğlu Bilal Erdoğan'ın da yönetiminde oldu Okçular Vakfı'nın (Tekkesi) eski genel müdürü. AK Parti'nin gençlik kollarında yetişen Önder bir süre İstanbul Belediyesi'nde de çalıştı. Daha sonra ticarete atılan Önder 2017 yılında 10 bin TL sermaye ile Hezarfen Danışmanlık Limited Şirketi'nin 2018 yılında ise 200 bin TL sermaye ile Guguk Doğa Sporları Limited Şirketini kurdu.  Gazeteci İsmail Saymaz'ın twitter'dan paylaştığı bilgiye göre Önder bu arada eskiden çalıştığı belediyeden 567 bin TL'lik bir ihale de aldı.

Hüseyin Avni Önder ticari hayattaki bu hızlı yükselişinin ardından gar ihalesinde bugün eskiden çalıştığı belediyenin üç katı teklifte bulundu. İhalede İBB şirketlerinden oluşan konsorsiyum ve Okçular Vakfı’nın eski genel müdürünün sahibi olduğu Hezarfen Danışmanlık sona kaldı. İhale komisyonu, tarafları 15 gün içinde pazarlığa çağıracağını açıklayarak ihaleyi bitirdi. (HABER MERKEZİ)