Jeff Bezos, Kaşıkçı anmasında konuştu

Gazeteci Cemal Kaşıkçı, Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğu önünde düzenlenen etkinlikle anıldı. Törene Kaşıkçı'nın nişanlısı Hatice Cengiz'in yanı sıra BM Yargısız ve Keyfi İnfazlar Özel Raportörü Agnes Callamard, Amazon'un kurucusu ve Washington Post gazetesinin sahibi Jeff Bezos, Yemenli Nobel Barış Ödülü sahibi Tevekkül Karman ve Uluslararası Af Örgütü Temsilcisi Andrew Gardner da katıldı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Gazeteci Cemal Kaşıkçı, vefatının 1. yılında, katledildiği Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğu önünde düzenlenen etkinlikle anıldı. Anma töreninde konuşan Kaşıkçı'nın nişanlısı Hatice Cengiz, evlilik işlemleri için 1 yıl önce Suudi Arabistan Başkonsolosluğuna geldiklerini hatırlatarak, "Geçen yıl bugün buradaydım" dedi.

Cengiz, nişanlısı için adalet arayışını sürdüreceğini belirterek, "Burada bulunan herkes, Cemal'in iyi bir gazeteci, yazar, eylemci ve iyi bir arkadaş olduğunu bilir ama bana göre o bundan daha fazlasıydı. O benim en iyi arkadaşımdı, en iyi dostumdu, hayatımın aşkıydı. Ona hâlâ aşığım. O gün burada duruyordum. Akşam yemeğine gidecektik. Şimdi kalbi kırık biri olarak buradayım ama gururluyum. Onunla ilgili söylenebilecek çok fazla şey var" diye konuştu.

CALLAMARD: ADALETSİZLİK GİDERİLMELİ

BM Yargısız ve Keyfi İnfazlar Özel Raportörü Agnes Callamard, cinayetin aydınlatılarak suçluların cezalandırılması gerektiğini söyledi. Callamard, bugün karanlıkları aydınlatmak ve yeni karanlıkların olmaması için mücadele etmek zorunda olduklarını aktararak, "Adalet sağlanmalı. Eğer adalet bugün gelmezse yarın ya da daha sonra mutlaka gelmeli. Sonuçlanana kadar asla durmayacağız. Onu asla yalnız bırakmayacağız" dedi.

Amazon'un kurucusu ve Üst Yöneticisi (CEO) ile aynı zamanda Washington Post gazetesinin sahibi olan Jeff Bezos da anma etkinliğine katıldı. Bezos, Cemal Kaşıkçı'nın nişanlısı Hatice Cengiz'e hitaben yaptığı konuşmada, Cengiz'in güçlü bir kadın olduğunu anlatarak, "Bu hayal bile edilemez bir olayda sen burada konsolosluğun önünde sabırla ve sevgiyle Cemal'i saatlerce bekledin. Ama o hiçbir zaman dışarı çıkmadı. Bilmelisin ki biz buradayız ve seninleyiz, sen bizim kalbimizdesin" dedi.

KARMAN: MEDYA BU İŞİN PEŞİNİ BIRAKMAMALI

Yemenli Nobel Barış Ödülü sahibi Tevekkül Karman da, Cemal Kaşıkçı'yı öldüren Suudi Arabistan'ın her gün ülkesi Yemen'de insanları aynı barbarlıkla öldürdüğünü ve bunu da inkar ettiğini söyledi. Kaşıkçı'yı öldürenlerin cezasız kalmasının ileride işlenecek cinayetlere zemin hazırladığını söyleyen Karman, "Bu cinayet, cezasız kalırsa, ileride muhalifleri de aynı yöntemlerle öldürmeye devam edecek. Bu nedenle tüm devletler, hükümetler, sivil toplum kuruluşları ve medya organlarının Kaşıkçı cinayetinin aydınlatılması ve suçlunun cezalandırılması noktasında elinden geleni yapması lazım. Cemal'e adalet sağlanması için bu işin peşinin bırakılmaması lazım" ifadesini kullandı.

Uluslararası Af Örgütü Temsilcisi Andrew Gardner da, uluslararası araştırmaların bütün şüphelerin üzerine gideceğini belirterek, Kaşıkçı cinayetiyle ilgili bağımsız araştırmaların önemine değindi. Gardner, "Onun arkadaşları, nişanlısı bugün burada hep birlikte duruyoruz. Biz adalet için çağrıda bulunuyoruz ve bu çağrımızdan asla vazgeçmeyeceğiz" dedi. Washington Post gazetesinin yazarı ve Üst Yöneticisi Fred Ryan da anma töreninde bir konuşma yaptı.

Konuşmaların ardından katılımcılar, Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğu karşısındaki yeşil alanda üzerinde Cemal Kaşıkçı'nın ismi, doğum ve ölüm tarihinin yer aldığı mermer anıtın açılışını yaptı. (İSTANBUL/AA)

Programa, Cemal Kaşıkçı'nın nişanlısı Hatice Cengiz (sağ 4), Amazon Üst Yöneticisi Jeff Bezos (sağ 5), BM Yargısız ve Keyfi İnfazlar Özel Raportörü Agnes Callamard (sağ 2), Nobel ödüllü aktivist Tawakkol Karman (sağda), Mısırlı siyasetçi Eymen Nur (sol 4), El Şark Forumu Başkanı Wadah Khanfar (sol 5), AK Parti Genel Başkan Danışmanı Yasin Aktay (sol 3) ile Washington Post gazetesinin Üst Yöneticisi Fred Ryan da (sağ 3) katıldı.