AFAD: Deprem Kuzey Anadolu fayında oldu

Silivri açıklarında meydana gelen depremin Kuzey Anadolu fayı üzerinde meydana geldiğini söyleyen AFAD Deprem Dairesi Başkanı Murat Nurlu, "4.5-4.6 büyüklüğünde artçılar meydana gelebilir. Hasarlı binalara girmeyin" dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - AFAD Deprem Dairesi Başkanı Murat Nurlu, merkez üssü Silivri açıkları olan 5.8 büyüklüğündeki depremin, Kuzey Anadolu fay hattında (KAF) meydana geldiğini açıkladı. Nurlu, "Deprem Kuzey Anadolu fayında meydana geldi. 4.5-4.6 büyüklüğünde artçılar meydana gelebilir. Hasarlı binalara girmeyin" dedi.

AFAD Deprem Dairesi Başkanı Murat Nurlu

Kuzey Anadolu fayı (KAF) olarak anılan fay hattı, dünyanın en aktif ve en önemli kırık hatları arasında sayılıyor. KAF, doğuda Bingöl'ün Karlıova çöküntüsünden başlayıp batıda Bolu şehir merkezi civarında çatallanarak önce iki, Geyve'nin batısında da üç ana kol boyunca Ege Denizi'nin kuzeyine kadar yay gibi uzanıyor. KAF'ın uzunluğu yaklaşık 1200 km, genişliği ise 100 m ile 10 km arasında değişiyor. 1992 yılındaki Erzincan, 1983 yılındaki Erzurum 1966 yılındaki Varto, 1999 yılında çok fazla can ve mal kaybına neden olan İzmit, Düzce ve Adapazarı depremleri bu fay kuşağında olmuştu. (HABER MERKEZİ)

Kerem Kınık: Artçılar devam edebilirKerem Kınık: Artçılar devam edebilir

Depremin ardından İstanbul sokaklarıDepremin ardından İstanbul sokakları

İstanbul'da okullar tatil edildiİstanbul'da okullar tatil edildi

İstanbul'da mahalle mahalle acil toplanma alanlarıİstanbul'da mahalle mahalle acil toplanma alanları

İstanbul'da 5,8'lik deprem korkuttuİstanbul'da 5,8'lik deprem korkuttu

İstanbul'da artçı depremler yaşanıyorİstanbul'da artçı depremler yaşanıyor

Etiketler deprem AFAD fay KAF Nurlu