Gül-Pelikan tartışmasına Yargıtay da katıldı

AK Parti çevresinde 'Pelikancılar' diye adlandırılan grubun, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’ü FETÖ konusunda suçlaması ve Gül'ün yanıtıyla başlayan tartışmaya Yargıtay da katıldı. Yargıtay yazılı açıklamasında, "FETÖ ile mücadelesi bilinen Yargıtay üyelerine yönelik soyut ve mesnetsiz iddialar Yargıtay mensuplarının kararlı duruşunu etkilemeyecektir" ifadeleri kullanıldı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Kamuoyunda 'Pelikancılar' olarak bilinen grup ile Adalet Bakanı Abduhamit Gül arasındaki FETÖ polemiğinde yeni bir gelişme yaşandı. Yargıtay da Gül'e yöneltilen 'kritik noktalara FETÖ'cülerin atandığı' yönündeki suçlamaya yanıt veren bir açıklama yayınladı.

Yargıtay'ın yazılı açıklamasında, "FETÖ'ye yönelik karar ve uygulamaların bazı basın ve yayın organlarında değerlendirilme ve yorumlama şekli dikkate alınarak" kamuoyunu bilgilendirme gereği duyulduğu anlatıldı. Açıklamada, 15 Temmuz darbe girişiminin hemen ardından, Yargıtay'dan toplam 141 kişinin ilişiğinin kesildiği bilgisi yer aldı. Açıklamada şöyle devam edildi:

'163 KİŞİYE DAVA AÇILDI'

"Yukarıda belirtilenler dışında ceza soruşturmaları da büyük bir titizlikle sürdürülmüş olup, devam eden yargılamalarda Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından FETÖ/PDY Terör Örgütündeki faaliyetleri dolayısıyla eski sivil yüksek yargı üyelerine yönelik soruşturmalar kapsamında 164 kişi hakkında fezleke düzenlenmiş, bunlardan 163 kişi hakkında Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Yargıtay 9. Ceza Dairesine dava açılmıştır. Bu davalardan 1 kişi beraat etmiş, 3 kişi hakkında hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmiş, 123 kişi mahkum olmuş, 36 kişi hakkında ise yargılamalar devam etmektedir. Ayrıca, halen 32 Yargıtay ve Danıştay üyesinden 5 kişinin adli kontrollü olarak, 27 kişinin ise firari olması sebebiyle yakalamalı olarak soruşturmaları sürdürülmektedir."

'İŞLEM YAPILMASINA YER OLMADIĞINA KARAR VERİLDİ'

"Yargıtay Başkanlığı'na çeşitli kanallardan intikal eden tüm şikayet ve ihbarlar büyük bir titizlikle incelenmekte ve gereği yapılmaktadır. Son günlerde bazı medya kuruluşları tarafından dile getirilen yorumlar ile ilgili olarak, söz konusu iddiaların Yargıtaya intikal etmesi üzerine, Yargıtay Kanununun m.43,I-IV hükümleri uyarınca gecikmeksizin muhakkik tayin edilerek tüm deliller toplanmış ve gerekli soruşturma yapılmış olup, Yargıtay Birinci Başkanlık Kurulu tarafından anılan suçlara ilişkin Yargıtay içtihatları doğrultusunda yapılan incelemeler sonucu işlem yapılmasına yer olmadığına karar verilmiştir."

'TİTİZLİK VE ÖZENLE YAPILMAKTA'

"Yukarıda açıkça görüldüğü üzere, FETÖ/PDY Terör Örgütüne yönelik adli işlemler, hukuk çerçevesinde büyük bir titizlikle ve özenle yapılmaktadır. Geçmişi, görev anlayışı ve duruşu itibarıyla başından beri FETÖ/PDY Terör Örgütü ile mücadelesi bilinen Yargıtay üyelerine yönelik soyut ve mesnetsiz iddialar, bu konuda büyük bir fedakârlıkla görev yapan Yargıtay mensuplarının kararlı duruşunu etkilemeyecektir." (HABER MERKEZİ)

Etiketler Yargıtay FETÖ pelikan