Cumhurbaşkanı'na hakaretten 12 yıl hapis cezası

Borak'a 'Cumhurbaşkanı'na hakaret'ten 12 yıl hapis verildi. Gerekçe sosyal medya paylaşımları.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Van'da yaşayan Burhan Borak'a sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek 'Cumhurbaşkanı’na hakaret' suçlamasıyla 12 yıl 3 ay ceza verildi. Borak'ın avukatı Cihat Durmaz cezanın 'rekor' olduğunu söyledi.

Mezopotomya Ajansı'ndan Müjdat Can'ın haberine göre, 2014 yılında Burhan Borak hakkında sosyal medyada yaptığı 7 paylaşım için 'Cumhurbaşkanı’na hakaret' davası açıldı. Van 2’nci Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen davada, Borak'a yaptığı her bir paylaşımı için 1 yıl 9 aydan toplam 12 yıl 3 ay hapis cezası verildi. Mahkeme ayrıca hükmün açıklanmasını geri bırakılmadı ve cezayı ertelemedi.

'CEZANIN BOZULMASINI İSTİYORUM'

12 yıl 3 ay hapis cezası alan Borak, yaptığı tüm paylaşımların düşünce ve ifade özgürlüğü kapsamında olduğunu söyledi. Borak, “Ama bunu farklı değerlendirip çok ağır bir ceza vermeleri kabul edilebilecek bir şey değildir. Bu kararı veren hakim ve savcılara soruyorum; vicdanen rahat mısınız? Yoksa bu kararı baskı altında mı veriyorsunuz? Yargının bağımsız olmadığı ülkede bu tür cezalar sürpriz olmuyor. Verilen cezayla ilgili bir üst mahkemeye temyiz başvurusu yapacağız. Umarım adalet yerini bulur. Bu cezanın bozulmasını istiyorum” diye konuştu.

'VİCDANEN VE HUKUKEN AÇIKLANACAK TARAFI YOK'

Borak'ın avukatı Cihat Durmaz şu açıklamayı yaptı: Hükümet tarafından hazırlanan Yargı Reform Paketi'nde düşünce ve ifade özgürlüğü alanında bazı çalışmalarının olduğu duyumu yaygınken, bu süreç içerisinde müvekkilime 2014-2015 yılındaki paylaşımlarından dolayı bu cezayla karşılaştık. Müvekkilime 12 yıl 3 ay gibi yüksek bir ceza verildi. Biz bu cezanın rekor bir ceza olduğu kanaatindeyiz. Buna benzer emsal dosyalarda zincirleme hükümler uygulanarak bir sanığa en fazla 2 yıl ceza verildiğini biliyoruz. Müvekkilime 12 yıl ceza verilmesinin vicdanen ve hukuken açıklanacak bir tarafı yok. Bu paylaşımların tamamı düşünce ve ifade özgürlüğü içerisinde, tamamen müvekkilimin süreç itibariyle eleştirilerini kapsamaktadır.

DAVUTOĞLU PAYLAŞIMINA DA CEZA

Durmaz, müvekkili Borak'ın  eski Başbakan Ahmet Davutoğlu hakkında attığı tweet yüzünden de ceza aldığını söyledi. Borak'ın paylaşımında Ahmet Davutoğlu için "Kendisi başbakanlık koltuğunda oturmasına rağmen Recep Tayyip Erdoğan tarafından kukla olarak oraya oturtulmuş" paylaşımı için de ceza aldığını söyleyen Durmaz, “Bu bir eleştiridir. Bu paylaşım ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret’ olarak değerlendirilip bunun için de ceza verilmiştir. Son günlerde basına düşen Ahmet Davutoğlu’nun demeçleri ortadadır. Kendisi o dönemde başbakanlık yapmadığını dillendirmiştir. Bu karara baktığımızda hukuken izah edilmesi noktasında zorluk çekmekteyiz. Toplumun vicdanlarında yara açan suçlarda bile bu yükseklikte ceza verilmezken hakaret dosyasında bu tür bir ceza kesinlikle toplum vicdanını rahatsız etmektedir. Müvekkilime erteleme hükümleri de uygulanmadı. Bu konu da müvekkilimin lehine olan hiçbir hüküm mahkeme tarafından dosya kapsamında uygulanmamıştır. Bu da kabul edilir bir durum değildir” ifadelerini kullandı.