Kılavuz tren raydan çıktı: 2 ölü

Yol kontrolü yapan kılavuz tren tünelde raydan çıktı. Trenin duvara çarpması sonucu iki makinist öldü.

DUVAR – Bilecik’in Bozüyük ilçesinde kılavuz tren raydan çıktı. Tünel içinde meydana gelen kazada iki makinist öldü.

Ankara-Bilecik arasındaki Yüksel Hızlı Tren (YHT) hattını kontrol etmek amacıyla sabah saatlerinde yola çıkan tekli lokomotif tünelde raydan çıkarak duvara çarptı. Kazada makinistler Recep Tunaboylu ve Sedat Yurtsever öldü. Cesetler, ekipler tarafından çıkarılarak defnedilmek üzere makinistlerin ailelerinin yaşadığı Eskişehir’e gönderildi.

İstanbul-Konya ve İstanbul-Ankara YHT hatlarının Bozüyük-Bilecik kesiminde ulaşım, kara yolu aktarmalı olarak sürdürülüyor. Kazayla ilgili soruşturma başlatıldı.

‘HIZLI GİDİP KONTROLDEN ÇIKMIŞ’

Bilecik Valisi Bilal Şentürk, “Lokomotifimiz maalesef sınırlarımız içinde, saatte 30 kilometre ile gitmesi gereken yere biraz daha hızlı girip kontrolden çıkmış, raylardan çıkarak tünel girişinde duvara çarpmış. Bu şekilde 200 metre kadar sürüklenmiş. Maalesef lokomotifte bulunan iki makinistimiz vefat etti. AFAD, jandarmamız, hızlı tren ekibimiz tünelden cesetleri çıkardı, ailelerinin bulunduğu Eskişehir’e intikal ettirdiler” ifadelerini kullandı.

Lokomotifteki karakutunun incelenmesi sonucu olayın asıl nedeninin belirleneceğini dile getiren Şentürk, “Arkadaşlarımız teknik olarak çalışıyor. Akşama doğru inşallah hattı açmış olacağız. Bu arada, Ankara ve İstanbul istikametinden gelen hızlı tren yolcularımız da Bozüyük ve Bilecik arasında otobüslerle sevk edilerek ulaşım aksamadan sürdürülüyor” diye konuştu.

Ankara’da 13 Aralık 2018’de Konya’ya hareket eden YHT, Yenimahalle Marşandiz İstasyonu yakınlarında kılavuz trenle çarpışmıştı. Kazada 3’ü makinist 9 kişi ölmüş 86 kişi yaralanmıştı. (HABER MERKEZİ)

.

.

.