Bakanlık, Fettah Tamince hakkındaki takipsizlik kararına itiraz etti

Adalet Bakanlığı, işadamı Fettah Tamince hakkında FETÖ soruşturmasında verilen takipsizlik kararına itiraz etti. 

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı, işadamı Fettah Tamince hakkında "FETÖ üyeliği" iddiasıyla başlatılan soruşturmada takipsizlik kararı verdi. Karara itiraz eden Adalet Bakanlığı, kanun yararına bozma talebinde bulundu. Yargıtay itirazı kabul ederse Tamince hakkında yeniden soruşturma açılacak.

Habertürk'ten Fevzi Çakır'ın haberine göre, işadamı Fettah Tamince hakkında bugüne kadar 4 FETÖ soruşturması açıldı. İstanbul'daki soruşturmada takipsizlik kararı çıkarken ve Antalya'daki 2 farklı soruşturma da takipsizlikle sonuçlandı. Konya 2'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nde "FETÖ’ye yardım" iddiasıyla açılan davada, Tamince'nin beraatine karar verildi.

Antalya’daki soruşturmada verilen takipsizlik kararına emekli hakim Osman Kaçmaz tarafından itiraz edildi. İtirazı kabul eden Antalya 3'üncü Sulh Ceza Hakimliği takipsizlik kararını kaldırdı. Bu karar kesin nitelik taşıyordu ancak soruşturma savcısı karar düzeltme talebinde bulundu.

Adalet Bakanlığı da Tamince hakkında verilen takipsizlik kararının kaldırılması için kanun yararına bozma yoluna başvurdu.

'İTİRAZ SONUCU VERİLEN KARAR KESİNDİ'

Ceza İşler Genel Müdürlüğü’nce hazırlanan kanun yararına bozma talebinde Antalya’da yaşanan soruşturma süreci özetlendi. Antalya 3'üncü Sulh Ceza Hakimliği’nin takipsizlik kararının kaldırılmasına dair kararının kesin nitelikte olduğu vurgulanan başvuruda, “Bu karar olağanüstü kanun yolu ile bozulmadan, adı geçen hakimlik tarafından aynı konuda yeni bir karar verilemeyeceği gözetilmeksizin yazılı bir şekilde karar verilmesinde (takipsizlik kararının kesinleştirilmesi) isabet görülememiştir” denildi.

Bakanlığın bu talebi önce Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’na oradan da Yargıtay’ın ilgili dairesine gidecek. Daire, bakanlığın talebini kabul ederse Antalya’da Tamince hakkında takipsizlikle sonuçlanan soruşturma yeniden açılacak.

Fettah Tamince o iddialarla ilgili ilk kez konuştuFettah Tamince o iddialarla ilgili ilk kez konuştu