Öcalan'a üç aylık 'disiplin cezası' verilmiş

PKK lideri Abdullah Öcalan’a üç aylık disiplin cezası verildiğini açıklayan kardeşi Mehmet Öcalan, “Bunun adı tecrittir” dedi. Öcalan 8 yılın ardından 2 Mayıs tarihinde avukatlarıyla görüşebilmişti. Son görüşme 7 Ağustos'ta yapılmıştı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - İmralı F Tipi Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde tutulan PKK lideri Abdullah Öcalan'a üç aylık disiplin cezası verildiği ortaya çıktı. Öcalan'ın kardeşi Mehmet Öcalan, disiplin cezasının gerekçesini bilmediklerini ifade etti.

Mezopotamya Ajansı'na konuşan Mehmet Öcalan, “Bu üç aylık cezanın adı disiplin değil tecrittir” dedi. Mehmet Öcalan ağabeyiyle son olarak 12 Ağustos Kurban Bayramı dolayısıyla görüştüğünü, 2015 yılından bu yana yasal ve demokratik olan haklarını sadece dört kere kullanabildiklerini hatırlattı. Mehmet Öcalan şöyle konuştu: “Ben devlete adalet ve hukuku soruyorum, 2015 ten beri iki haftada bir gün görüşme hakkımız var. Beş yılda sadece dört kez görüşme gerçekleştirebildik. Madem bu disiplin cezası verilmiş, bunun gerekçesi nedir? Bunun gerekçesini bilmiyoruz. Bizim hak, hukukumuz beş yıldır nereye gitti? Devlet bizim hak ve hukukumuzu korumalı ve yerine getirmelidir. Avukatlar da görüşme yapabildiler. Biz de toplam dört kere görüşme yapabildik, bu da bizim yasal ve demokratik hakkımızdır. Devletin özel olarak bize verdiği bir hak yok. Madem bu ülkenin vatandaşı isek beş yıllık demokratik yasal hakkımız bize verilmelidir."

Avukatlar 8 yılın ardından 2 Mayıs ve 22 Mayıs tarihlerinde İmralı’ya giderek Öcalan ile görüşme gerçekleştirmişti. 24 Haziran İstanbul seçimi öncesinde Öcalan, Doç. Dr. Ali Kemal Özcan ile görüştürülmüştü. Abdullah Öcalan, 7 Ağustos'ta da avukatları ile beşinci kez görüşmüştü. (HABER MERKEZİ)

Etiketler PKK öcalan imralı