Adnan Oktar'dan hakimlere: Devlete sizin bilmediğiniz çok hizmetler ettim ben

Adnan Oktar tarafından oluşturulduğu iddia edilen suç örgütüne yönelik dava bugün Silivri'de başladı. Oktar'ın avukatları yetkisizlik kararı verilmesini istedi, mahkeme reddetti. Dava Oktar'ın ifadelerin ardından bugünlük sona erdi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Adnan Oktar'ın da aralarında bulunduğu 162'si tutuklu 238 sanığın yargılandığı davanın ilk duruşması bugün Silivri Cezaevi Kampüsü'nde başladı.

İstanbul 30'uncu Ağır Ceza Mahkemesi'nce Silivri Yerleşkesi'nde yapılan duruşmada, sanıklar, onarlı gruplar halinde duruşma salonuna çıkartılırken Adnan Oktar, Oktar Babuna ve Tarkan Yavaş ayrı olarak getirildi. Oktar’ın beyaz ceket, beyaz gömlek ve siyah pantolon giydiği görüldü.

Sanıkların salona alınmasının ardından kimlik tespitine başlandı. Kimlik tespitinin tamamlanmasının ardından yaklaşık 3 bin sayfalık iddianame özetlenerek okundu.

Aralarında eski emniyet müdürü Adil Serdar Saçan’ın, Fırat Develioğlu’nun da bulunduğu müştekiler ve izleyicilerde salonda hazır bulundu. Adnan Oktar davanın bir numaralı sanığı olarak bir numaralı sandalyede oturdu.

Oktar'ın avukatı, dava konusu olayın Anadolu Yakası'nda gerçekleştiğini, örgütün merkezi olduğu iddia edilen yerin, Oktar'ın yakalandığı yerin ve sanıkların büyük çoğunluğunun ikamet adresinin Anadolu Yakası'nda bulunduğu söyleyerek, davanın Anadolu Adliyesi'nde görülmesi gerektiğini söyledi ve yetkisizlik kararı verilmesini istedi. Bazı avukatlar ise usul hakkında itirazda bulundu. Sanıklar arasında avukatlar da bulunduğu ve yargılanmaları için bakanlık izni gerektiği gerekçesiyle dava için 'durma kararı' talep edildi.

Adnan Oktar/Nereden Nereye? - 1... 'Sadece vücut' çizen resim öğrencisi 'mehdi' oluyorAdnan Oktar/Nereden Nereye? - 1... 'Sadece vücut' çizen resim öğrencisi 'mehdi' oluyor

Adnan Oktar/Nereden Nereye? - 2... Seks iddialarından siyasete: Adnan HocacılarAdnan Oktar/Nereden Nereye? - 2... Seks iddialarından siyasete: Adnan Hocacılar

Müşteki avukatları ise müvekkilleri dinlenirken duruşmanın kapalı yapılmasını ve sanık avukatlarının taleplerinin reddini istedi.

Mahkeme heyeti, talepleri değerlendirmek üzere müzakereye çekildikten sonra, sanık ve müşteki avukatlarının tüm taleplerinin reddine hükmettiğini açıkladı.

İddianamenin sanıkların yüzüne karşı okunmasının ardından Adnan Oktar'ın sorgusuna geçildi.

Duruşmada uzun süre kendini anlatan Adnan Oktar'a mahkeme başkanı "Neden size bu suçlar atıldı" diye sordu. Oktar'ın yanıtı ise "Benim 320 kitabım var. Tayyip bey bizim evimize gelirdi. Tayyip Bey hakkında anti-propaganda vardı. En az yüz basın mensubunu çağırıp onun propagandasını yaptırdım. Meclis başkanıyken Mehmet Ali Şahin de gelirdi. Tayyip Bey'in dünürü Sadık Albayrak da evimize gelirdi. Devlete sizin bilmediğiniz çok hizmetler ettim ben" şeklinde oldu.

Adnan Oktar, hakimlerin kendisine sorulara verdiği yanıtlar arasında 'Tayyip Erdoğan'ı yatı ile gezdirdiğini', 'Devlet ile iç içe olduklarını', ve MİT mensupları ile görüştüğünü söyledi.

Adnan Oktar'ın savunması sırasında duruşmaya kısa bir süre ara verildi.

DURUŞMA BUGÜN İÇİN SONA ERDİ

Adnan Oktar davasının ilk duruşması bugünlük sona erdi. Oktar'ın savunması ve Didem Ürer'in verdiği ifadenin ardından dava yarın devam edecek.

NEYLE SUÇLANIYORLAR ?

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca hazırlanan 3 bin 908 sayfalık iddianamede, sanıkların haricinde 26 mağdur kişi mağdur, aralarında eski emniyet müdürü Adil Serdar Saçan'ın da bulunduğu 99 kişi ise müşteki sıfatıyla yer alıyor.

Mağdur ve müştekilerin yanı sıra 23 tanık ve etkin pişmanlıktan yararlanan 25 kişinin beyanlarına yer verilen iddianamede, suç örgütünün kurucu ve yöneticisi olan sanık Adnan Oktar elebaşılığındaki silahlı suç örgütünün biri firari 13 yöneticisi bulunduğu anlatılıyor.

İddianamede, sanıklar hakkında istenen cezalar şöyle:

"Siyasal veya askeri casusluk suçuna teşebbüs etme, suç işlemek amacıyla örgüt kurma ve yönetme, suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olma, suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olmamakla birlikte örgüte yardım etme, cinsel istismar, cinsel saldırı, 6136 Sayılı Kanun'a muhalefet, eğitim ve öğretim hakkının engellenmesi, şantaj, eziyet, kişiyi hürriyetinden yoksun kılma, suçtan kaynaklanan mal varlığı değerlerini aklama, hakaret, 3628 Sayılı mal varlığı bildiriminde bulunulması, Rüşvet ve Yolsuzluklarla Mücadele Kanunu'na muhalefet, kişiler arasındaki konuşmaların dinlenmesi ve kayda alınması, dolandırıcılık, tehdit, kişisel verilerin kaydedilmesi, kasten öldürmeye teşebbüs, silahlı terör örgütüne üye olmamakla birlikte yardım etme, 5607 Sayılı Kaçakçılık Kanunu'na muhalefet, resmi belgeyi bozmak, yok etmek veya gizlemek, resmi belgede sahtecilik ve suçluyu kayırmak."

İddianamede, örgüt elebaşısı Adnan Oktar hakkında ise ''Devletin gizli kalması gereken bilgilerini siyasal veya askeri casusluk amacıyla temin etme'', ''Suç işlemek amacıyla örgüt kurma-yönetme'', ''Terör örgütüne (FETÖ) üye olmamakla birlikte örgüte yardım etmek'', ''Kasten adam öldürmeye teşebbüs'', ''5607 sayılı Kaçakçılık Kanununa Muhalefet Etmek'', ''Resmi belgeyi yok etmek'', ''Resmi belgede sahtecilik'', ''Nitelikli cinsel saldırı'', ''Çocuğun nitelikli cinsel istismarı'', ''6136 Sayılı Kanuna Muhalefet Etmek'', ''Eğitim öğretim hakkının engellenmesi'', ''Eziyet etme'', ''Şantaj'', ''Cebir tehdit veya hile kullanarak kişiyi hürriyetinden yoksun kılma'', ''Suçtan kaynaklanan mal varlığı değerlerini aklama'', ''Dolandırıcılık'', ''3628 Sayılı Kanuna Muhalefet'', ''Hakaret'', ''Tehdit'', ''Hukuka Aykırı Olarak Kişisel Verileri Kaydetmek'', ''Suçluyu kayırma'' ve ''Kişiler arasındaki konuşmaların dinlenmesi ve kayda alınması'' suçlarından toplam 420 yıldan 871 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması isteniyor.

İddianamede, 11 müşteki-sanık hakkında ise sadece ''Suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olma'' suçundan ayrı ayrı 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması talep ediliyor.

Diğer sanıklar hakkında ise benzer suçlardan hapis cezalarına çarptırılmaları isteniyor.