Karacaahmet'te KHK eylemi

İstanbul KHK Platformu, haksız yere işten çıkarılmaları Karacaahmet Mezarlığı’nda protesto etti. Eylemde, "KHK’liler canlı canlı mezara gömülmüştür" mesajı verildi.
İstanbul KHK Platformu, Üsküdar'da bulunan Karacaahmet Mezarlığı'nda basın açıklaması düzenledi. Fotoğraf: MA

DUVAR – İstanbul KHK Platformu, “Ölüm KHK’lerine karşı yaşamı savunuyoruz, işimizi geri istiyoruz” şiarıyla Üsküdar’da bulunan Karacaahmet Mezarlığı’nda basın açıklaması düzenledi. “İşimiz, ekmeğimiz ve onurumuz için ölüm KHK’lerine karşı direniyoruz. İşimizi geri istiyoruz” pankartının açıldığı açıklamaya çok sayıda kişi katıldı. Açıklamada sık sık “KHK’ler gidecek, biz kalacağız”, “Direne direne kazanacağız” sloganları atıldı.

Basın açıklamasını İstanbul KHK Platformu adına Emine Yüzgeç okudu. 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında ilan edilen OHAL ile yaklaşık 140 bin kamu çalışanın hukuksuzca işine son verildiğini hatırlatan Yüzgeç, şunları söyledi: “KHK adı verilen ölüm listeleriyle hiçbir savunma hakkı tanınmadan haksız ve hukuksuz bir şekilde işlerinden edilen yüzlerce kamu çalışanı yaşadıkları sürecin ağırlığına dayanamayarak amansız hastalıklara yakalanıp yaşamlarını yitirmiş, onlarca kamu emekçisi intihar ederek yaşamına son vermiştir. Bunun yanında çıkarılan KHK’lere dayandırılarak getirilen ‘Güvenlik Soruşturması’ uygulamalarıyla yüzbinlerce genç atama yeterliliğine sahip olsalar da görevlerine başlatılmadı. İşsizliğe mahkûm edilmişlerdir.”

‘84 BİN DOSYANIN 77 BİNİ REDDEDİLDİ’

OHAL Komisyonu’nun incelediği 84 bin 300 dosyanın 77 bin 600’ünü reddettiğinin altını çizen Yüzgeç, OHAL Komisyonu’nun ‘Oyalama Komisyonu’na dönüştüğünü söyledi. Yüzgeç devamla, “Bugün KHK’liler olarak Karacaahmet Mezarlığı’nda bulunuyoruz. Çünkü, KHK’lerle yapılan ihraçlar, KHK’liler canlı canlı mezara gömülmüştür. İstanbul KHK’lılar Platformu olarak kamuoyuna sesleniyoruz ve diyoruz ki bizler ne darbeci ne terörist ne de vatan hainiyiz. Bizler bu ülkenin dürüst, çalışkan ve işine hak ederek girmiş emekçileriyiz” dedi. (Kaynak: MA)