Wikipedia yasağı AYM'de görüşülecek

AYM'de, Wikipedia yasağı görüşülecek. Wikipedia, 2017 yılından bu yana Türkiye'de yasaklı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Anayasa Mahkemesi (AYM), bugün Wikipedia'nın tamamına erişimin engellenmesi kararını görüşecek. 11 Eylül’de gerçekleşecek toplantıda, engellemenin ifade özgürlüğünü aykırı olup olmadığı ve yasağın kaldırılıp kaldırılmayacağı ele alınacak.

Cumhuriyet'ten Alican Uludağ'ın haberine göre, mahkemede ihlal kararı verilirse siteye erişim engeli kaldırılmak zorunda kalacak. AYM Birinci Bölüm’ün, başvuruyu genel kurula sevk etme seçeneği de var.

NE OLMUŞTU? 

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), internetin en büyük ansiklopedisi konumunda olan Wikipedia’ya 29 Nisan 2017’de erişimin engellenmesine karar verdi. Gerekçe olarak 'Wikipedia’da yer alan ve Türkiye’yi terör örgütleriyle işbirliği içinde göstermeye çalışan içeriklerin kaldırılmaması' gösterildi. Karar, 5651 Sayılı Kanun’un 8/A maddesine göre alındı. Erişim engeli tedbiri daha sonra Ankara 1. Sulh Ceza Hâkimliği’nin kararıyla onandı.

BTK, o dönem konuya ilişkin yaptığı açıklamada, şu değerlendirmeyi yaptı: “Erişim engelleme tedbiri uygulanmadan önce Wikipedia, Türkiye’nin terör örgütlerine destek verdiği şeklindeki iftiralara yer veren makalelerde yer alan içerikleri kaldırması konusunda yasaya ve uluslararası uygulamalara uygun bir şekilde uyar-kaldır yöntemi uygulanarak resmi iletişim kanalları üzerinden uyarılmış ancak bu konuda bir cevap alınamaması nedeniyle erişim engelleme tedbiri uygulanmak zorunda kalınmıştır.”