Feyzioğlu'ndan kongre çağrılarına yanıt: Hangi suçu işledik?

TBB Başkanı Metin Feyzioğlu, kongre olağanüstü kongre çağrıları hakkında konuştu. Feyzioğlu, "İki baromuz bizi olağanüstü kongreye çağırdı. Arkadaşlarımıza, biz hangi suçu işledik de karşımızda bazı sevgili arkadaşlarımız böyle bir tepki gösteriyor" şeklinde konuştu. 

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu, Erzurum Barosu'nda gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Adli yıl açılışına bazı baro başkan ve üyelerinin katılmadığı yönündeki soru üzerine Feyzioğlu, "Katılan da, katılmayan da bizim baş tacımızdır. O yüzden bizim aramızda bazı polemikler çıkartmak isteyenler var biliyorum. Bizim önümüzde çok önemli bir mesele var. Bizim hayatımız buna kilitlenmiş durumda o da Yargı Reformu" dedi.

TBB genel kurulu için Ankara ve Antalya barolarının çağrı yaptığını hatırlatan Feyzioğlu, "İki baromuz bizi olağanüstü kongreye çağırdı. Arkadaşlarımıza, biz hangi suçu işledik de karşımızda bazı sevgili arkadaşlarımız böyle bir tepki gösteriyor. Sizin aracılığınızla tüm Türkiye duysun, tüm meslektaşlarım da bilgi sahibi olsun. 10 bin değil, 100 bin değil, sadece bir kalemde 250 bin genç avukata yeni iş imkanı yaratıyoruz. Yargı Reformu Strateji Belgesi'nde var" diye konuştu.

'25 BİN STAJYER AVUKAT KÖLELİK ŞARTLARINDA ÇALIŞTIRILIYOR'

Genç avukatların işsiz olduğuna belirten Metin Feyzioğlu, "47 bin meslektaşım 5 yılın altında biliyor musunuz ve bunların işi yok. Ben çekiyorum bunun derdini. Bu ülkenin baro başkanlarına yansıyor ve Yargı Reformu Strateji Belgesi'nde buna çözüm buluyoruz. 25 bin stajyer avukat var kölelik şartlarında çalıştırılıyor. Hepsine ücretli çalışma imkanı ve sigortalı olma imkanı getiriyoruz burada" ifadelerini kullandı.

Özgürlükleri güvence altına alacak düzenlemeleri hayata geçirdiklerini söyleyen Feyzioğlu, "Biz, avukatların, stajyer avukatların, 82 milyon vatandaşımızın bin tane sorunu çözmek için Alman Şansölyesi ile mi görüşmeliydik, o zaman mı alkışlanacaktık? Bu sorunları çözmek için İngiliz başbakanına mı gitseydim? Elbette Türkiye'yi kim yönetiyorsa ona gittik, gideceğiz. Gittiğimizde hüsnü kabul gördük mü, gördük. Telaş nedir?" dedi. (ERZURUM/AA)