Efes, cinsiyetçi seri ismiyle bira üretimini durdurdu

Anadolu Efes, 'zilli' ve 'delikanlı' isimli biraların üretimini durdurarak, kamuoyundan özür diledi. Şirket açıklamasında, "Kamuoyunun hassasiyetini anlıyor ve saygı duyuyoruz" denildi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Bira üreticisi Anadolu Efes şirketi, piyasaya çıkardığı 'Zilli Sally' ve 'Delikanlı Henry' isimli biraların tepki çekmesi nedeniyle özür diledi. Biraların üretimini durduklarını açıklayan şirket, içeceklerin fabrika çıkışlarını da durdurdu.

Efes'ten yapılan açıklama şöyle:

"Krafat bira üreticisi Mikkeller iş birliğiyle piyasaya sunduğumuz Sally ve Henry markaları ile ilgili kamuoyunda meydana gelen gündemi üzüntü ile takip etmekteyiz.

Toplumsal cinsiyet eşitliğine önem veren, gerçekleştirdiği toplumsal sorumluluk projeleri ile uzun yıllardır kadının sosyal ve ekonomik hayatta güçlenmesi için çalışan bir kurum olarak kamuoyunun hassasiyetini anlıyor ve saygı duyuyoruz.

Bu iki ürünün bugün itibari ile üretim ve fabrika çıkışlarını durdurduğumuzu bildirir, kamuoyuna özürlerimizi sunarız."

BOYKOT KARARI ALINMIŞTI

Efes'in, düşük alkollü (yüzde 3,9) ve yumuşak içimli arpa birasını 'Zilli Sally', daha yüksek alkollü (yüzde 4,8) buğday birasını ise 'Delikanlı Henry' ismiyle piyasaya sürmesi cinsiyetçi bulunmuş ve sosyal medyada boykot kampanyası başlatılmıştı. Kampanya kısa sürede büyürken, Efes şirketi cinsiyetçi olmakla suçlanmıştı.

Zilli kelimesi Farsça zil kelimesinden türetilerek Türkçe ağızlarında kendine yer bulmuştur. Kelime anlamı olarak 'edepsiz, oynak, geveze, ahlaksız, hoppa' gibi anlamlara karşılık gelir. Genel olarak argo bir terim olarak kullanılan zilli kelimesi küçük kız çocukları içinde kullanılır.

(HABER MERKEZİ)

Efes'e cinsiyetçi isimler nedeniyle boykotEfes'e cinsiyetçi isimler nedeniyle boykot

Etiketler efes Bira boykot