Selahattin Demirtaş'a ana davadan tahliye

Selahattin Demirtaş hakkında, tutuklu yargılandığı davada mahkeme oy birliğiyle tahliye kararı verdi. Demirtaş kararı, "Hükümlü olduğum için şimdilik cezaevindeyim. Adil yargılanma için hayırlısı olsun" sözleriyle değerlendirdi.

DUVAR – HDP’nin önceki dönem Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş için yargılandığı ana davada tahliye kararı verildi. Ancak Demirtaş başka bir davadan 4 yıl 8 ay hapis cezası aldığı için tahliye edilmeyecek.

HDP’nin önceki dönem Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın tutuklu olarak yargılandığı Ankara 19’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın 11’inci duruşması, Sincan Cezaevi Kampüsü’nde görüldü. Demirtaş ve avukatlarının katılmadığı duruşmada, mahkeme oy birliğiyle Demirtaş’ın tahliyesine karar verdi.

Kararın ardından Demirtaş, “Hükümlü olduğum için şimdilik cezaevindeyim. Adil yargılanma için hayırlısı olsun” ifadelerini kullandı. Selahattin Demirtaş, daha önce “terör örgütü propagandası yapmak” suçundan yargılandığı davada İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesince 4 yıl 8 ay hapse mahkum edilmiş, karar, istinaf mahkemesince hukuka uygun bulunmuştu.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Demirtaş’ın bu karara itiraz başvurusu ile ilgili 18 Eylül 2019 tarihinde Strazburg’da duruşma gerçekleştirecek.

DAVANIN KONUSU 

Görülmesine 7-8 ve 9 Ocak 2020’de devam edilecek davada, Demirtaş hakkında “örgüt kurma ve yönetme”, “örgüt propagandası” ve “suç ve suçluyu övme” iddialarıyla 142 yıla kadar hapis cezası isteniyor. Diyarbakır’da açılan dava, güvenlik gerekçesiyle Ankara 19’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’ne alınmıştı. Davası daha önce Demirtaş hakkında hazırlanan ve dokunulmazlığının kaldırılması için TBMM’ye gönderilen 31 fezlekenin toplamından oluşuyor.

Selahattin Demirtaş’ın avukatlarından Ramazan Demir, twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Demirtaş’ın tutuklu olduğu dava için oy birliği ile tahliyesine karar verildiğini açıkladı. Demir, “Karar Demirtaş ve avukatların hazır olmadığı duruşmada verildi. Ancak Demirtaş hakkında kesinleşmiş 4 yıl 8 ay hapis cezası bulunduğundan şimdilik tahliye olamayacak” diye kaydetti.

BEŞTAŞ: BIRAKILMASI GEREKİYOR

HDP’nin hukukçu milletvekili Meral Danış Beştaş ise 4 yıl 8 ay hapis cezası alan Demirtaş’ın 2 yıl 10 aydır cezaevinde bulunduğunu, Yargıtay’ın önceki kararlarına göre cezasının son 1 yılının denetimli serbestlik süresi içinde değerlendirilerek serbest bırakılması gerektiğini söyledi. Beştaş Twitter’da yaptığı paylaşımda, bu konuda bir başvuru yapılacağını belirtti.

‘CEZAEVİNDEN HEMEN ÇIKAMAYACAK’

Demirtaş’ın avukatlarından Mahsuni Karaman, yaptığı açıklamada, “Sn.  Demirtaş hakkında, tutuklu yargılandığı dosyada tahliye kararı verildi. Ancak kesinleşen bir mahkumiyet kararı nedeniyle Cezaevinden hemen çıkamayacak.  Tutuklulukta geçen sürenin mahsubu ve denetimli serbestlik başvurusundan sonra kısa zamanda çıkmasını bekliyoruz” dedi. (HABER MERKEZİ)

ALTIPARMAK: KESİN TESADÜF! 

Sosyal medyada Demirtaş kararıyla ilgili çok sayıda yorum ve paylaşım yapıldı. Avukat Kerem Altıparmak, Demirtaş’la ilgili verilen kararın AİHM bağlantısı olduğunu esprili bir yorumla işaret etti. Altıparmak, “Demirtaş’ın 3 yıla yakın zamandır tutuklu olduğu dosyadan aniden tahliye olmasının 2 hafta sonra AİHM’de yapılacak duruşma ile hiçbir ilgisi olduğunu sanmıyorum. Tamamıyla bir tesadüf. Kesin tesadüf. Hiç şüphe yok ki tesadüf. Hiç öyle taktik falan yapılmamıştır. Kesin tesadüf” dedi.

CANAN COŞKUN: MAHKEME BAŞKANI O DÖNEM AKIN GÜRLEK’Tİ

Gazeteci Canan Coşkun ise o dönemki mahkeme başkanının Akın Gürlek olduğunu vurgulayarak, “Bu vesileyle bir kez daha hatırlatalım. Selahattin Demirtaş’ın şu an tahliye edilmemesine neden olan 4 yıl 8 ay hapis cezasını İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesi verdi. Mahkemenin başkanı o dönem Akın Gürlek’ti” dedi.

HDP İstanbul Milletvekili Ahmet Şık, resmi Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Selahattin Demirtaş, tutuklu olduğu dosyada toplamda 56 ay ceza yedi. Yasalara göre 3/4’ünü, yani 42 ayını hapiste geçirmesi gerekiyor. İnfaz hükümlerine göre cezanın son 1 yılında denetimli serbestlikten tahliyesi mümkün. 34 aydır hapiste olduğundan tahliye edilmesi gerekiyor” dedi.