Emine Erdoğan Salda Gölü'nde: Bakanlık kötü yapacak dediler çok güzel olmuş

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, 'bakanlık kötü yapacak' denildiği için geldiğini söylediği Salda Gölü'nü Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ile gezdi. Erdoğan, bakandan yapılacakları dinlediğini ve çok güzel bir proje olacağına ikna olduğunu söyledi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - İmara açılarak bir Millet Bahçesi yapılması tartışma yaratan Salda Gölü projesi ile ilgili Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'dan övgü geldi: Mutmain (ikna) oldum. Bütün halkımızın da mutmain olmasını tavsiye ediyorum.

Emine Erdoğan, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'un davetlisi olarak, Burdur'un Yeşilova ilçesindeki Salda Gölü'ne geldi.

.

Gölün kıyısında oluşturulan alanda Salda Gölü'nün çevre düzenlemesinden önceki ve sonraki fotoğraflarına bakan Erdoğan, Bakan Kurum ile Lifinia Doğa Proje ve Yaban Hayatı Rehabilitasyon Merkezi'ne geçti. Burada bir süredir tedavi altında bulunan pelikanın sağlık durumu hakkında merkez sorumlusu Öztürk Sarıca'dan bilgi alan Erdoğan, daha sonra pelikanı göle bıraktı. Gölü gezdikten sonra gazetecilere açıklamalarda bulunan Erdoğan, Türkiye'nin cennet köşelerinden biri olan Salda Gölü'nü ilk kez gördüğünü söyledi.

Salda Gölü değil, Salda City!Salda Gölü değil, Salda City!

Karşılaştığı manzara karşısında çok duygulandığını ve burayı çok beğendiğini dile getiren Erdoğan, şunları ifade etti:

"Herkese gelip Salda Gölü'nü görmesini tavsiye ediyorum. Bize ilk söylendiğinde böyle şeyler anlatılmadı. 'Burası bakanlık eliyle kötü bir hale getirilecek.' dediler. Ben de Bakanıma bunu bildirdim. Dedi ki, 'Asla böyle bir şey yok. İsterseniz sizi davet ediyorum. Salda Gölü'ne gelin birlikte gezelim. Önceki ve sonraki halini size göstermek istiyorum.' dedi. Gerçekten görünce mutmain oldum. Bütün halkımızın da mutmain olmasını tavsiye ediyorum. O halden bu hale gelişi, gerçekten çok güzel bir girişim."

Çalışma dolayısıyla Bakan Kurum'u tebrik eden Erdoğan, gölün çalışmalar bittikten sonraki halini de görmek istediğini söyledi. Erdoğan, gölle ilgili yapılan bilgilendirmeden tatmin olduğunu ve Bakan Kurum'a 'güvendiğini' dile getirdi.

'TAHTA VEYA TAŞTAN BASİT YERLER OLACAK'

Göle gelenlerin araçlarını park ettiği alanın 500-600 metre kadar uzaklıkta olduğuna işaret eden Erdoğan, "Park alanı gerekirse daha da geriye çekilebilir. Halkımız buraya geldiği zaman arabalarını artık gölün dibine kadar çekmeyecekler. İhtiyaçlarını giderebilecekleri, yemek yiyebilecekleri belki ufak bir restoran, duş alabilecekleri modern yerler olabilir. Ancak tabii ki buraya zarar vermeden ve görüntüyü bozmadan tahta veya taştan basit yerler olacağı bilgisi verildi. Bakanımıza güveniyorum ve kendisini tebrik ediyorum." diye konuştu.

Gezide, ilk defa bir pelikana dokunduğunu anlatan Erdoğan, "Ne kadar güzel bir hayvan. Buranın bu güzelliğini de keşfetmiş olduk. Pelikanları görmek isteyenler de Salda'ya gelebilir" ifadelerini kullandı.

BAKAN KURUM: BETONLAŞTIRMAYACAĞIZ

Emine Erdoğan'ın bugüne kadar çevre ile ilgili her projeye destek olduğunu, kendilerini yalnız bırakmadığını söyleyen Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum da Bölgede vatandaşların günlük ihtiyaçlarını karşılayabileceği yapıların dışında herhangi bir yapıya izin verilmediğini söyledi. Kurum, "Yapacağımız proje kapsamında bu yapıların dışında herhangi bir yapı yapılmasına müsaade etmeyeceğiz. Hiçbir şekilde burayı betonlaştırmayacağız, asfaltlaştırmayacağız" diye konuştu. (HABER MERKEZİ)

Salda için ihaleye çıkılıyor: Göl 5 yılda yok olurSalda için ihaleye çıkılıyor: Göl 5 yılda yok olur