HDP'li vekiller sivil itaatsizlik eyleminde

Van'da kayyım atamasını protesto amacıyla yapmak istedikleri açıklama engellenen HDP'li vekiller, oturma eylemlerine saatlerdir devam ediyor.
HDP'li milletvekilleri Van'da eyleme devam ediyor.

DUVAR –  Van’da kayyım protesto etmek amacıyla parti binasından Maraş Caddesi’ne yürümek isteyen HDP’liler, polis engeline takıldı. Vekillerin darp edildiği ve gaz kullanılan müdahalede HDP’liler ablukaya alındı. Bunun üzerine oturma eylemi başlatan HDP’li milletvekilleri Muazzez Orhan, Murat Sarısaç, Sait Dede, Abdullah Koç, Mensur Işık ve Şevin Coşkun’un eylemi devam ediyor.
Yaklaşık 5 saattir oturma eylemi yapan vekillere halkın ve gazetecilerin yaklaşmasına ise izin verilmiyor.

Eylem sırasında açıklama yapan Murat Sarısaç, “Kayyım darbesine kaşı her gün başlattığımız saat 20.00’da ışık söndürme ve gürültü eylemi var. Bildiğiniz gibi hukuk devleti tarafından yine çembere alındık. 5 saattir buradayız. Evimizde olsaydık biz de bir iki tabak çıkarıp size eşlik edecektik. Artık ellimizde ne var ise biz de burada sivil itaatsizlik eylemini başlatıyoruz” diye konuştu.  Ardından vekiller polislerin kalkanlarına vurarak ve alkışlarla ses çıkarma eylemi yaptı. (Kaynak: MA)