Kadıköy Kaymakamlığı Queer Olympix'i yasakladı

Queer Olympix, ikinci gününde engellendi. Gerekçede "genel ahlakın korunması" yer aldı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Bu yıl üçüncüsü düzenlenen Queer Olympix ikinci gününde yasaklandı. Kadıköy Kaymakamlığı, İlçe Emniyet Müdürlüğü’nün talebi üzerine Queer Olympix’in Kalamış’ta yapılacak bölümlerine izin vermedi.

İlçe Emniyet Müdürlüğü'nün dilekçesinde "kamu düzeni, suç işlenmesini önlemek, genel sağlığın ve genel ahlakın korunması" ifadeleriyle etkinliğin yasaklamasını talep etti. Etkinliği düzenleyen Atletik Dildoa yasağa ilişkin şu açıklamayı yaptı: “24-25 Ağustos tarihlerinde Kalamış Parkı’nda gerçekleşmeyi planladığımız Queer Olympix etkinliğimizin ‘’…toplumsal duyarlılıklar nedeniyle oluşabilecek provokasyonlara karşı tedbir amaçlı; 2911 Sayılı yasanın 17. Maddesine istinaden ‘Kamu düzeni, suç işlenmesini önlemek, genel sağlığın ve genel ahlakın korunması’ gerekçesi ile’’ Kadıköy Kaymakamlığı tarafından yasaklandığı bu sabah alana gittiğimizde tarafımıza bildirildi."

Kaymakamlığın bu yasaklama kararını Kaos GL Derneği’nden Avukat Hayriye Kara şöyle değerlendirdi: “Etkinliği düzenleyenler bu karardan bu sabah, TOMA eşliğinden gelen polisi tebligatı ile haberdar oluyor. Düzenleyenlerin bize ulaşması ile biz de haberdar olduk ve ortada çok ciddi hukuksuzluklar silsilesi var. İlk olarak, bu karar Cumartesi günü alınıyor ve mahkemeler kapalı olduğu için böylece hukuki süreci başlatabilme ve hukuk yolunu kullanabilme ellerinden alınıyor. Cumartesi ve Pazar günü yapılacak bir etkinliği Cumartesi sabahı apar topar yasaklamak, en doğal hak olan karara itiraz edebilme ve yürütmeyi durdurma kararı alabilme şansını ellerinden alıyor. Polisin tehditkar bir şekilde TOMA ile gelmesi ve ‘bu etkinliği bildirmek zorundaydınız’ demesi ise bir başka hukuksuzluk. Spor etkinliklerinin yapılacağı bir olimpiyatta bildirme zorunluluğu diye bir şeyden bahsedilemez. Bu etkinlikler, daha önceden belirlenen bir alanda yapılacak spor karşılaşmaları ve atölyeleridir. Düzenleyiciler LGBTİ+’lar olduğu, queer bir spor karşılaşması olduğu için sanki izin alınması gerekiyormuş gibi bir algı yaratılıyor. Oysaki kanun gereği böyle bir zorunluluk yok." (Kaynak: Kaos Gl)

Etiketler festival LGBTİ Queer