Yargı AOÇ arazisinin satışını durdurdu

Şehir Plancıları Odası'nın Atatürk Orman Çiftliği (AOÇ) arazisinin satışına karşı yürüttüğü mücadele sonuç verdi. Ankara 4'üncü İdare Mahkemesi, 5 Eylü'de müzayede yoluyla satışı için yürütmeyi durdurma kararı verdi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Ankara 4'üncü İdare Mahkemesi, Şehir Plancıları Odası tarafından açılan davada, 5 Eylül günü müzayede ile satışa çıkarılacak Atatürk Orman Çiftliği (AOÇ) arazisi için, ‘Yürütmeyi durdurma' kararı verdi. Kararın gerekçesinde, “AOÇ arazilerinde ticaret ve konuta izin verilemez. Atatürk'ün şartlı bağışına aykırı işlem yapılamaz'' denildi.

Karar, ABD'nin yeni Ankara Büyükelçiliği inşaatının sürdüğü 37 bin metrekarelik araziyi de kapsıyor.

İnşaatı süren elçilik binası.

CANDAN: EMSAL NİTELİĞİNDE

Sözcü'den Yavuz Alatan'ın haberine göre Mimarlar Odası Ankara Şubesi Başkanı Tezcan Karakuş Candan, karara ilişkin şunları söyledi:

“Bu arazi için ‘AOÇ arazisi değil' diyen TOKİ, toplumu yanılttığı ve gerçekleri gizlediği için kamuoyundan özür dilemeli. Kararla birlikte ABD Büyükelçiliği'nin AOÇ arazisinde devam eden inşaatının da hukuksuz olduğu ortaya çıktı. Karar, AOÇ'den Gazi Üniversitesi'ne, Gazi Üniversitesi'nden TOKİ'ye devredilen arazilerin, AOÇ arazisi olduğunu ve burada herhangi bir şekilde şartlı bağışa aykırı işlem yapılamayacağını ifade etmektedir. Emsal niteliğindedir. ABD Büyükelçiliği'ne ilişkin olarak açtığımız ve devam eden dava dosyasına da bu kararı sunacağız.''

İPLİKÇİ: ELÇİLİK İNŞAATI AOÇ SINIRLARINDA

Açtıkları davada yürütmeyi durdurma kararı aldıran Şehir Plancıları Odası Ankara Şube Sekreteri Ender İplikçi de “ABD Büyükelçiliği inşaatının yapıldığı alan AOÇ sınırları içinde. Bu alanda ihaleye girenler ve iş yapmaya çalışanlar büyük kayıplar yaşayabilir'' açıklaması yaptı.

SÜREÇ NASIL İŞLEDİ?

1983 yılında çıkarılan bir yasayla AOÇ arazilerinden bir bölümü şartlı biçimde ve tıp fakültesi yapılması için Gazi Üniversitesi'ne verildi. Ancak bu araziler daha sonra TOKİ'ye devredildi. Arazilerin 37 bin metrekaresi TOKİ tarafından 88 milyon dolar bedelle ABD'ye satıldı. Geride kalan araziler ise 5 Eylül'de yapılacak açık artırma ile satışa çıkarılacaktı.

Çukurambar'daki 37 bin metrekarelik arazi üzerine ABD'nin yeni Ankara Büyükelçiliği inşası devam ediyor.