Kayyım protestosunda 26 avukata gözaltı

İzmir'de kayyım atamalarını protesto etmek isteyen avukatları polis gözaltına aldı. Gözaltına alınanlar arasında gösteriyi izleyen bir de gazeteci var.

Google Haberlere Abone ol

İZMİR - İzmir'de avukatların belediyelere kayyım atanmasını protesto etmek için yapmak istediği açıklamaya polis izin vermedi. Polis müdahalesinde avukatlar ve bir gazeteci gözaltına alındı.

İzmir Adliyesi önünde yapılmak istenen açıklamaya izin vermeyen polis avukatları tartaklayarak dağıtmaya çalıştı.  Müdahale öncedi Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Erol Katırcıoğlu'nu uzaklaştıran polis 26 avukat ve bir gazeteciyi gözaltına aldı. Gözaltına alınanlar arasında İHD Şube Başkanı Zafer İncin'in yanı sıra ÇHD ve ÖHD'li avukatlar bulunuyor.

Darp edilerek gözaltına alınanların isimlerinin, Bahattin Özdemir, Fırat Sandalcı, Fatma Demirer,  Zafer İncin, Mecit Yıldırım, Nezan Akın, Şükran Eroğlu, Sozdar Ortaç, Mehmet Baran Selanik, Dilan Gündüz, Hatice Aslan Atabay, Yunus Emre Güneş, Sadiye Unutur, Leyla Çelik, Ferhat Konur, Emel Diril, Veysi Çetin, Şule Hızal Arslan, Erdoğan Akdoğdu, Aysun Kilivan Sidal, Gül Kireçkaya, İmdat Ataş, Nergiz Tuba Arslan, Hazal Aydın, Ertan Güngör  ve gazeteci Oktay İnce olduğu belirlendi

Gözaltına alınan avukatlar sağlık kontrolü için Yeşilyurt Devlet Hastanesi'ne götürüldükten sonra serbest bırakıldı. Eylemi takip ederken gözaltına alınan Seyri Sokak Muhabiri Oktay İnce ise İl Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü.

İZMİR BAROSU SALDIRIYI KINADI

Avukatların gözaltına alınması, İzmir Barosu önünde protesto edildi. Serbest bırakılan avukatların da katıldığı basın açıklamasında, yapılan işlemin iktidarın muhalifleri sindirme amacıyla gerçekleştirdikleri eylemlerin bir başka görüntüsü olduğu ifade edildi.

İzmir Barosu Başkanı Özkan Yücel, avukatların gözaltına alınmasını protesto etti.

İzmir Barosu Başkanı Av. Özkan Yücel, kayyım atamalarının demokrasiye karşı girişilmiş bir darbe olduğunu ifade etti. Yücel şunları söyledi: "Bu sözümüzü hala gür bir sesle söylüyoruz. Bu nedenle, bu konuda toplumun değişik kesimlerinden gelen tüm muhaliflerin açıklama yapmasının onların en demokratik hakkı olduğunu düşünüyoruz. Özgür kürsüyü açarken şiddet içermeyen ve şiddete yöneltmeyen her düşünce ifade edilmeye değer demiştik. Bugün hala bu düşüncemizin arkasındayız. Sabahleyin görüşlerini açıklamak isteyen, bu konuda değerlendirmelerini yapmak isteyen meslektaşlarımıza yönelik saldırıyı bir kez daha kınıyoruz. Bu olayın takipçisi olacağımızı, sorumluların cezalandırılması için gereken işlemleri yapacağımızı bir kez daha kamuoyu ile paylaşıyoruz. Arkadaşlarıma tekrar geçmiş olsun diyorum." (DUVAR)