44 kurumdan kayyım tepkisi: Demokrasiye sahip çıkacağız

Üç büyükşehir belediye başkanının görevden uzaklaştırılmasına tepki gösteren sendika, sivil toplum kuruluşu ve meslek örgütleri yaptıkları ortak açıklamada, “Kişilerin siyasi görüşlerinden ve hangi ilin yurttaşlarına karşı uygulandığından bağımsız olarak kayyum yönetimini reddederek demokrasiye ve demokratik işleyişe sahip çıkacağız” ifadelerine yer verdi.

Google Haberlere Abone ol

ANKARA - Meslek örgütleri, siyasi partiler, demokratik kitle örgütleri ve sivil toplum kuruluşları Van, Mardin ve Diyarbakır büyükşehir belediye başkanlarının görevden uzaklaştırılarak yerlerine kayyım atanmasına tepki göstererek Ankara Tabip Odası’nda basın açıklaması yaptı.

“Ülkemize, geleceğimize sahip çıkıyoruz. Halkın iradesi gasp edilemez” pankartının yanı sıra üzerinde “Demokrasi, hukukun üstünlüğü, toplumsal barış için halk iradesine dokunma, halkın iradesi yok sayılamaz”, “Askeri ve sivil bütün darbelere hayır, halkın iradesini teslim etmeyeceğiz”, “Zorbalığa geçit vermeyeceğiz” yazılı dövizler eşliğinde düzenlenen açıklamaya 44 kurum destek sundu.

‘SİYASİ BİR KARARDIR’

HDP Ankara İl Örgütü, CHP Çankaya İlçe Örgütü, Çağdaş Gazeteciler Derneği, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği, KESK Ankara Şubeler Platformu gibi kurumların da imza attığı ortak açıklamayı Ankara Tabip Odası Başkanı Vedat Bulut okudu.

"Seçilmiş belediye başkanlarının görevden alınmasında her bir başkan için Cumhuriyet Savcılıklarınca açılmış olan soruşturmalar ve kovuşturmalar gerekçe gösterilmiştir. Yargı mercilerince hüküm kurulmaksızın gerçekleştirilen İçişleri Bakanlığı’nın masumiyet karinesini hiçe sayan ve seçmen iradesini gasp eden bu kararı, siyasi bir karardır" ifadelerine yer verilen açıklamanın satır başları şu şekilde:

DEMOKRASİ AYIBI TARİHTE YAZILACAK: Demokrasiyi ülkemizdeki meslek örgütlerinden sendikalara, sivil toplum örgütlerinden siyasi partilere tüm kurumlar için talep etmek hakkımızdır. 31 Mart 2019 tarihinde gerçekleştirilen yerel seçimlerde Dr. Adnan Selçuk Mızraklı yüzde 63 oyla Diyarbakır, Ahmet Türk yüzde 56 oyla Mardin ve Bedia Özgökçe Ertan yüzde 54 oyla Van Büyükşehirlerine Belediye Başkanı seçilmişlerdir. Haklarında açılan soruşturma ve kovuşturma konuları bölgedeki bir milyonu aşkın insanın başına gelen hayatın olağan akışında gelişen olaylardır. Bir cenaze törenine katılmak, düğüne katılmak, bir basın açıklamasında izleyenler arasında olmak veya o basın açıklamasını yapmak Türkiye’de zor hale gelmişse, bu demokrasi ayıbı ve utancı olarak tarihte yazılacaktır. Demokraside öncelik halkın oyları ile seçilmiş kişi ve organlara saygı göstermektir.

EKONOMİK KRİZİN ÜZERİNİ ÖRTMEK İÇİN YAPILIYOR: Bölge halkının demokrasiye inancının yok edilmesi Türkiye’de barışa, kardeşliğe, eşit yurttaşlık anlayışına ters düşmektedir. Türkiye’de başta İstanbul ve Ankara olmak üzere önemli büyükşehir belediye başkanlıklarının el değiştirmesinden sonra görünür hale gelen AKP’li belediye başkanlarının yolsuzluklarını ve ekonomik krizin üzerini örtmek için bu girişimlerin yapıldığı açıktır.

DEMOKRATİK İRADEYE İPOTEK KOYMA HAKKI YOK: Türkiye’nin bu dönemde en çok gereksinim duyduğu husus normalleşme ve demokratikleşmedir. Demokrasinin güçlenebilmesi ise eşitlikçi ve özgürlükçü, adil ve barışçıl bir yaşamın var edilebilmesiyle mümkündür. Hiç kimsenin ülkemizdeki asgari demokrasi işleyişini yok etmeye, insanların demokratik iradesine ipotek koymaya hakkı yoktur. Aşağıda imzası bulunan meslek örgütleri, sendikalar, sivil toplum örgütleri ve siyasal partiler olarak kişilerin siyasi görüşlerinden ve hangi ilin yurttaşlarına karşı uygulandığından bağımsız olarak kayyum yönetimini reddederek demokrasiye ve demokratik işleyişe sahip çıkacağız!

BU YOL FAŞİZMİN ÇIKMAZ SOKAĞINA GİDEN YOLDUR: Bugün Diyarbakır, Van ve Mardin’e kayyum atanmasına sessiz kalınması ve olağan kabul edilmesi; yarın İstanbul başta olmak üzere bütün belediyelere kayyum atanabilmesine de onay vermek, tüm meslek örgütlerine iktidar müdahalesini kabullenmek, emekten yana sendikaları kapatma girişimlerini desteklemek anlamına gelir. Bu yol faşizmin çıkmaz sokağına giden yoldur. Türkiye Cumhuriyeti’ni bu çıkmaz sokağa sürüklemeye ve kirli emellerini gerçekleştirmek için karanlığa mahkum etmeye çalışanlara tahammülümüz yoktur. Ülkeyi yönetenleri demokratik olmayan bu uygulamadan vazgeçmeye ve halk iradesine saygı göstermeye çağırıyoruz.

İMZACI KURUMLAR

Anadolu Kültür ve Araştırma Derneği, Ankara Cumhuriyet Gazetesi Okurları, Ankara Dayanışma Akademisi, Ankara Dayanışma Derneği, Ankara Serbest Mali Müşavirler ve Muhasebeciler Odası, Ankara Tabip Odası, Artvin Çevre Platformu, Artvin Kültür ve Yardımlaşma Derneği, Birleşik Devrimci Parti Ankara İl Örgütü, Cumhuriyet Halk Partisi Altındağ İlçe Örgütü, Cumhuriyet Halk Partisi Çankaya İlçe Örgütü, Çağdaş Gazeteciler Derneği, Demokratik Alevi Dernekleri Ankara Şubesi, Dersim Derneği, Devrimci 78’liler Federasyonu, DİSK Ankara Bölge Temsilciliği, DİSK Emekli-Sen, Divriği Kültür Derneği, Emek Partisi Ankara İl Örgütü, Elektrik Mühendisleri Odası Ankara Şubesi, Emekçi Hareket Partisi Ankara İl Örgütü, Erendiz ATASÜ (Yazar), Ezilenlerin Sosyalist Partisi Ankara İl Örgütü, Halkevleri, Halkların Demokratik Kongresi Ankara, Halkların Demokratik Partisi Ankara İl Örgütü, İnsan Hakları Derneği Ankara Şubesi, Tüm Emekli-Sen, Kaldıraç, KESK Ankara Şubeler Platformu, Kültür Sanat Emekçileri Derneği, Mali Müşavirler Muhasebeciler Birliği, Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Özgürlük ve Dayanışma Partisi Ankara İl Örgütü, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği, Pir Sultan Abdal 2 Temmuz Kültür ve Eğitim Vakfı, Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası Ankara Şubesi, Sosyal Demokrat Avukatlar Derneği, Sosyal Demokrasi Derneği, Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi, Tüketici Hakları Derneği, Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu, Uğur Mumcu Araştırmacı Gazetecilik Vakfı, Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi Ankara İl Örgütü. (DUVAR)

Etiketler Ahmet Türk Çağdaş Gazeteciler Derneği Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Halkevleri Ankara Dayanışma Akademisi Ankara Tabip Odası Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Bedia Özgökçe Ertan Mimarlar Odası Ankara Şubesi Kaldıraç Tüm Emekli Sen Tüketici Hakları Derneği Uğur Mumcu Araştırmacı Gazetecilik Vakfı Anadolu Kültür ve Araştırma Derneği Ankara Cumhuriyet Gazetesi Okurları Ankara Dayanışma Derneği Ankara Serbest Mali Müşavirler ve Muhasebeciler Odası Artvin Çevre Platformu Artvin Kültür ve Yardımlaşma Derneği Birleşik Devrimci Parti Ankara İl Örgütü Cumhuriyet Halk Partisi Altındağ İlçe Örgütü Cumhuriyet Halk Partisi Çankaya İlçe Örgütü Demokratik Alevi Dernekleri Ankara Şubesi Dersim Derneği Devrimci 78’liler Federasyonu DİSK Ankara Bölge Temsilciliği DİSK Emekli-Sen Divriği Kültür Derneği Emek Partisi Ankara İl Örgütü Elektrik Mühendisleri Odası Ankara Şubesi Emekçi Hareket Partisi Ankara İl Örgütü Erendiz ATASÜ (Yazar) Ezilenlerin Sosyalist Partisi Ankara İl Örgütü Halkların Demokratik Kongresi Ankara Halkların Demokratik Partisi Ankara İl Örgütü İnsan Hakları Derneği Ankara Şubesi KESK Ankara Şubeler Platformu Kültür Sanat Emekçileri Derneği Mali Müşavirler Muhasebeciler Birliği Özgürlük ve Dayanışma Partisi Ankara İl Örgütü Pir Sultan Abdal 2 Temmuz Kültür ve Eğitim Vakfı Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası Ankara Şubesi Sosyal Demokrat Avukatlar Derneği Sosyal Demokrasi Derneği Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi Ankara İl Örgütü Dr. Adnan Selçuk Mızraklı