AK Partili Turan'ın Kaz Dağları iddiasına yalanlama

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, Kaz Dağları'ndaki maden alanının CHP’li Şeniz Atik ile Prof. Dr. İclal Sema Dinçer’in imzasıyla 2000 yılında SİT alanından çıkarıldığını ileri sürmüştü. Konuyla ilgili açıklama yapan Dinçer, Turan'ın iddialarını yalanlayarak SİT alanından çıkarılan saha ile maden alanının farklı yerler olduğunu belirtti. CHP'li Muharrem Erkek de “Kaz Dağları’nda ağaç katliamını savunanların bir yalanı daha çöktü" ifadelerini kullandı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Kaz Dağları'ndaki Kirazlı köyünde altın madeni projesi nedeniyle kesilen binlerce ağaç için AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, sosyal medya üzerinden söz konusu bölgenin 2000 yılında CHP'li Şeniz Atik ve Mimarlar Odası Bşk Yrd. Prof. Dr. İclal Sema Dinçer'in imzasıyla SİT alanı olmaktan çıkarıldığını iddia etmişti.

Turan'ın bu iddiası hakkında Prof. Dr. İclal Sema Dinçer söz konusu iddialarla ilgili yazılı bir açıklama yaptı. Dinçer, AK Parti’li Turan’ın paylaştığı belgedeki SİT alanı kararıyla maden alanının farklı olduğu belirterek şu ifadeleri kullandı:

'BAHSİ GEÇEN KARARIN KİRAZLI İLE İLGİSİ BULUNMUYOR'

“Maden Kanununa dayanarak yapılan işlemlerin bölge ile ilişkisi olmayan Kurul kararı üzerinden gündeme getirilmesi, ilgili olmayan kişi ve kurumları yıpratmaya dönük bir çabadır. Unutulmamalıdır ki; yaşam alanlarının korunması çok bileşenli bir kavrayış ve uygulamayı gerektirmektedir. Sadece Kaz Dağları'nda değil, diğer maden alanlarında yapılanlar bunun çarpıcı örnekleri olarak gündemdedir. Sonuç olarak yazılı ve sosyal medyada yer alan Edirne Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu'nun 28.09.2000 gün ve 6142 sayılı kararında doğal SİT alanından çıkarılan, ancak arkeolojik SİT kararının devam ettirildiği bölgenin (Yenice ilçesi, Kalkım, Akçakoyun beldeleri, Aşağıçavuş, Yukarıçavuş, Oğlanalan, Örencik ve Vakıf köyleri) altın madeni çıkartılan bölgeyle (Merkez ilçeye bağlı Kirazlı) hiçbir bağlantısının olmadığı, ilgili karar ve ilgili harita ayrıntılı olarak incelendiğinde görülmektedir.”

Bahsi geçen SİT kararı belgesinde Yenice ilçesi, Kalkım, Akçakoyun beldeleri, Aşağıçavuş, Yukarıçavuş, Oğlanalan, Örencik ve Vakıf köylerini kapsıyor. Maden alanı ise Kirazlı Balaban mevkisinde bulunuyor.

'AĞAÇ KATLİAMINI SAVUNANLARIN BİR YALANI DAHA ÇÖKTÜ'

Dinçer'in açıklamasının ardından CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrek Erkek de sosyal medyadan AKP Grup Başkanvekili Turan'a tepki gösterdi. Erkek, “Kazdağları’nda ağaç katliamını savunanların bir yalanı daha çöktü. Güya 2000 yılında altın madenciliği için şu an ağaç katliamı yaşanan Kirazlı için karar alınmış. Ekte de görülen karardan anlaşılacağı üzere böyle bir durum yok ve Arkeologlar Derneği gerekli açıklamayı yaptı. Kaldı ki 2000 yılında doğal SİT alanıyla ilgili alınan karar Su Ve Vicdan Nöbeti tuttuğumuz Kirazlı Balaban bölgesiyle ilgisiz, Yenice Köyleri içindir. Özetle kol kola yürüdükleri altın şirketini aklamak için söyledikleri 2000 yılı kararının konuyla ilgisi yoktur. Veballerinizden yalanlarla kurtulamazsınız” ifadelerini kullandı. (HABER MERKEZİ)