Baro, gar binası için yargıya gidiyor

TCDD Gar Misafirhanesi'nin Medipol Üniversitesi'ne verilmesini eleştiren Ankara Barosu, “TCCD Gar Yerleşkesi’nin parçalanarak içindeki kültür varlıklarının tahsis biçiminin değiştirilmesine yönelik uygulama, Ankara’nın son yıllarda kültürel ve mekânsal olarak yoksullaştırılması politikalarının devamı niteliğindedir. Bu uygulamalardan derhal vazgeçilmelidir” çağrısı yaptı. Baro, gerekli yasal yollara başvuracağını da duyurdu.

Google Haberlere Abone ol

ANKARA - Ankara Barosu, 1928 yılında yapılan tarihi Ankara Garı Yerleşkesi içerisinde bulunan TCDD misafirhanesinin Medipol Üniversitesi’ne verilmesiyle ilgili yazılı açıklama yaptı.

“Ankara Garı, üst soyumuzun olduğu kadar bizimdir, bizim olduğu kadar da çocuklarımızın olacaktır” denilen açıklamada, “TCCD Gar Yerleşkesi’nin parçalanarak içindeki kültür varlıklarının tahsis biçiminin değiştirilmesine yönelik uygulama, Ankara’nın son yıllarda kültürel ve mekânsal yoksullaştırılması politikalarının devamı niteliğindedir. Bu uygulamalardan derhal vazgeçilmelidir” ifadeleri kullanıldı.

“Kültür varlıklarının bir protokolle TOKİ’ye, Milli Emlak Müdürlüğü’ne ve onların aracılığıyla da üçüncü kişilerin kullanımına devredilmesine yönelik uygulama kültür varlıklarının özelleştirilmesi niteliği taşımaktadır” denilen açıklamada şöyle denildi:

GAR KENDİ BÜTÜNLÜĞÜNDE KORUNMALI: Bu varlıkların tahsis biçiminin değiştirilmesi idarenin takdir ve tasarrufunda olan uygulamalar olsa da bu takdir, kültür varlığı vasfı olan yapıların eğitim veya benzeri amaçla kullanılmasına olanak tanımamaktadır. Alanın Türkiye’nin demiryolu mekanlarıyla ilişkisi kesilmemiştir ve haliyle hafızamızın parçası olmaya devam etmektedir. Mekanın kullanım kararının değiştirilmesini gerektirecek bir yapısal dönüşüm söz konusu olmamıştır. Bu nedenle Gar alanı kendi bütünlüğü içinde işlevine uygun olarak korunması gerekmektedir.

DEVLETİN GÖREVİ KÜLTÜR VARLIĞINI KORUMAKTIR: TCDD Gar Meydanı başta olmak üzere, Gar içindeki yapılar Cumhuriyet tarihi içinde üstlendikleri mekânsal hafıza değerlerinden kopartılmamalıdır. Bu kültür varlıklarının, bir yapı stoku olarak değerlendirilmesi, ayrı ayrı parsellerde kullanım biçimleri değiştirilerek kullandırılması eldeki kültür hazinesinin hızlıca eritilmeye ve yok edilmeye girişildiğini göstermektedir. Bu durum endişe verici olmanın ötesinde hukuk devletine ve Anayasa’ya aykırıdır. Tarih, Kültür ve Tabiat Varlıklarının Korunması üst başlıklı Anayasa’nın 63. maddesine göre de Devlet; tarih, kültür ve tabiat varlıklarının ve değerlerinin korunmasını sağlar, bu amaçla destekleyici ve teşvik edici tedbirleri alır. Bu nedenle alandaki kültür varlıklarının korunmasına yönelik her türlü tedbirin alınması yurttaşların ve devletin ödevidir.

BARO GEREKLİ YASAL YOLLARA BAŞVURACAK: Baromuz bu ödevin yerine getirilmesi konusunda üzerine düşen sorumluluğu yerine getirecek ve gerekli yasal yollara başvurarak Gar’ın kamusal ve ortak bir hafıza mekan olarak sürekliliği içinde yaşaması sağlanacaktır.

(DUVAR)