'İmkanı olan silah alsın' diyen Sedat Peker için takipsizlik

'Silahlanma çağrısı yaptığı' gerekçesiyle Sedat Peker hakkında 'suç işlemeye tahrik, halkı kin ve düşmanlığa tahrik etme' suçlamalarından başlatılan soruşturmada, takipsiz kararı verildi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Organize suç lideri olmaktan hüküm giyen Sedat Peker hakkında, Ataşehir'de katıldığı bir açılış sırasında yaptığı konuşmada, 'suç işlemeye tahrik, halkı kin ve düşmanlığa tahrik etme' suçlarını işlediği gerekçesiyle başlatılan soruşturma takipsizlikle sonuçlandı. Peker davaya konu olan konuşmasında, "İmkanı olan arkadaşlarımız mutlaka ruhsatlı silahlar alsınlar. Mutlaka av tüfekleri alsınlar” demişti.

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı'nca verilen takipsizlik kararında Peker, "açılışta çok sayıda kişi olduğunu ve o kişilerin kendisine çeşitli sorular yönelttiğini, bu sorulara kısmen cevap verdikten sonra açılışa katılanlara hitap etmesinin istendiğini ve söz konusu konuşmanın önceden hazırlanmış bir konuşma olmadığını söyleyerek, konuşma içeriğinde suç unsuru teşkil edecek bir şey bulunmadığını" söyledi.

Kararda, Sedat Peker'in açılış programında yaptığı konuşmanın video kaydının tamamının alınarak görüntü ve ses tutanağı düzenlendiği aktarıldı. Peker'in üzerine atılı 'halkı kin ve düşmanlığa tahrik etme suç işlemeye tahrik' suçlarının unsurlarının oluşmadığına işaret edilen kararda, kovuşturma yapılmasına yer olmadığına karar verildi. (İSTANBUL/AA)

Sedat Peker'den 'silahlanın' açıklaması: Kudurun ulan kudurun!Sedat Peker'den 'silahlanın' açıklaması: Kudurun ulan kudurun!