Galatasaray Liselilerden Tuna Altınel’e özgürlük çağrısı

Barış İçin Akademisyenler bildirisine imza attığı için tutuklu bulunan Doç. Dr. Tuna Altınel'e okul arkadaşlarından dayanışma çağrısı geldi. Tuna Altınel’in Galatasaray Lisesi’nden devre arkadaşları, Altınel'in serbest bırakılması talebinde bulundu ve imza kampanyası başlattı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Galatasaray Lisesi mezunu Doç. Dr. Tuna Altınel'e okuldaki devre arkadaşlarından destek geldi. "Galatasaray Liselilerden Tuna Altınel’e Özgürlük Çağrısı" başlığıyla yayımlanan bildiride, Barış Akademisyenleri davasında yargılaması tutuksuz devam ederken gözaltına alınan ve tutuklanan Altınel'in serbest bırakılması talebinde bulunuldu.

Altınel, pasaport tahdidini kaldırmak üzere 10 Mayıs 2019’da Balıkesir’e gitmişti. Aynı gün gözaltına alındı ve bir gün sonra (11 Mayıs 2019’da) yasa dışı örgüt üyeliği suçlamasıyla tutuklandı.

Bildiride, Lyon-1 Üniversitesi’nde akademisyen olan Altınel'in işbaşı yapmak üzere Fransa’ya dönemediği belirtildi ve "Başarılı bir Türk matematikçinin akademik hayatı belirsiz bir şekilde kesintiye uğratılmış oldu" ifadeleri kullanıldı.

Tuna Altınel’in Galatasaray Lisesi’nden devre arkadaşlarının yayınladığı bildiride, Altınel'e yöneltilen suçlamanın dayanağının Fransa’da Lyon kentinde Amitiés Kurdes Lyon et Rhône-Alpes tarafından düzenlenen bir etkinlikte (“Djizré, histoire d’un massacre” – “Cizre Bir Katliamın Hikayesi”) çevirmenlik yapması olduğu vurgulandı. Altınel’in hiçbir şekilde şiddet çağrısı içermeyen, yasal ve izinli bir etkinliğe katıldığını belirten Altınel'in arkadaşları, liseli camiaya dönük bir imza kampanyası başlattıklarını duyurdu.

Altınel'in serbest bırakılmasını isteyen Galatasaray Liseliler tarafından yayınlanan bildiride şu ifadeler yer aldı:

"Düşünce ve ifade özgürlüğü hakkının yargı konusu yapılması yerine hukuki güvenceye kavuşturulmasını, nihayetinde Tuna Altınel’in serbest bırakılmasını talep eden imza kampanyası, hızla ve artan bir şekilde liseli camianın desteğini aldı. İmza kampanyasının belgelendiği 'Tuna Altınel’e Özgürlük' blogu açıldı ve ilk kez 20 Haziran 2019 tarihinde, 807 imzayla kamuoyuna duyuruldu. İlk duruşma tarihi olan 30 Temmuz 2019’a kadar devam etmesi hedeflenen kampanyaya verilen imza sayısı 1025’e ulaşmış bulunuyor.

İmza kampanyasının yanı sıra, çok sayıda liseli hukukçu Tuna Altınel davasını gündemine almış, davanın içeriğine ilişkin görüş alışverişinde bulunmuş ve avukatlık mesleğini icra eden 17 kişi dava dosyasına vekâlet bilgilerini koymuştur.

30 Temmuz İstanbul-Balıkesir yolculuğu için Beşiktaş, Şişli ve Kadıköy belediyelerinin İstanbullu yurttaşlara araç tahsis etmesi, Tuna Altınel’e Özgürlük isteyen tüm sivil toplum örgüt ve insan hakları savunucularının bir araya gelmesini kolaylaştıran anlamlı bir dayanışma örneğidir.

Galatasaraylılar Ortak Akıl Platformu GS camiasına bu dayanışma yolculuğuna katılım çağrısı yapmıştır. Ayrıca, kendi olanaklarıyla Türkiye’nin değişik illerinden yola çıkacak liseliler de Balıkesir’deki ilk duruşmada hazır bulunacaktır.

Son dönemde yaşanan olumlu bir gelişme, Anayasa Mahkemesi’nin Barış Akademisyenleri davasına ilişkin hak ihlali kararı vermiş olmasıdır. Bununla birlikte, Tuna Altınel’in barış akademisyenlerinden ayrıştırılarak ikinci bir suçlamayla tutuklanmış olması benzeri olumlu adımları boşa çıkarmaya aday bir vaka olmayı sürdürmektedir. Dahası, Fransa’da yasal bir derneğin düzenlediği izinli ve kamuya açık bir etkinliğin kriminalize edilmesi ve istihbarî bilgi gibi gösterilmesi, uluslararası bir hukuk krizinin de habercisidir.

'Fikri hür, irfanı hür, vicdanı hür olma ilkesini benimsemiş Galatasaray Liseliler olarak beklenti ve talebimiz, Türk yargısı adına atılan olumlu adımlara bir yenisinin eklenmesi ve 30 Temmuz’da Tuna Altınel’in serbest bırakılmasıdır." (HABER MERKEZİ)