Aktaş belediyenin tüm şirketlerine başkan olmuş

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş'ın belediyenin tüm şirketlerine yönetim kurulu başkanı olduğu ortaya çıktı. ‘Huzur hakkı’ adı altında aylık yaklaşık 50 bin lira maaş aldığı tahmin edilen Aktaş, belediye şirketlerine AK Partili il yöneticilerini de başkan vekili yaptı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Bursa Büyük Belediye Başkanı Alinur Aktaş, 30 Ağustos tartışmasının ardından şimdi de belediye şirketleriyle gündemde. Aktaş'ın belediyenin tüm şirketlerine yönetim kurulu başkanı olduğu, başkan vekilliklerinin ise AK Parti Bursa İl Yönetim Kurulu üyeleri arasında pay edildiği ortaya çıktı.

Sözcü'den Uğur Enç'in haberine göre, 31 Mart sonrasında gerçekleştirilen şirket genel kurullarında yönetim kurulu başkanı seçilen Aktaş'ın her bir şirketten ‘huzur hakkı' olarak aylık en düşük 5 bin lira aldığı iddia ediliyor. 10 şirketi bulunan Büyükşehir Belediyesi'nde Aktaş'ın aylık yaklaşık 50 bin lira huzur hakkı aldığı tahmin ediliyor.

Aktaş’ın yönetim kurulu başkanı olduğu belediyeye bağlı 10 şirket ise şunlar; BURULAŞ, BURFAŞ, BİNTED, BUSKİ, BURBAK, BURKENT, JEOTERMAL, BESAŞ, TARIM A.Ş. ve KÜLTÜR A.Ş.

BURULAŞ Başkanvekili Bülent Kandemir, BURFAŞ Başkanvekili Gülten Doğrul ve BURKENT Başkanvekili Hüseyin Ömer Aybar aynı zamanda AK Parti Bursa İl Yönetim Kurulu Üyesi.

BESAŞ'ta ise başkan vekili AK Parti'den milletvekili aday adayı olan Mustafa Bektaş. Tarım A.Ş.'nin yönetim kurulu başkan yardımcısı da AK Partili meclis üyesi, AK Parti Grup Sözcüsü Ercan Barutçuoğlu.

Başkanvekilleri ve yönetim kurulu üyelerinin de aylık 3 bin ile 10 bin lira arasında değişen huzur haklarına sahip olduğu biliniyor.

Bursa Büyük Belediye Başkanı Alinur Aktaş, CHP'nin '30 Ağustos'ta ulaşım ücretsiz olsun' teklifine, “O zaman ormancılık gününde de tatil yapalım. 30 Ağustos halkın tamamını ilgilendiren bir bayram değil” yanıtını vermişti.