Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay KKTC'yi ziyaret etti: Kıbrıs Türk'ünün yanındayız

Fuat Oktay, KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Cumhuriyet Meclisi Başkanı Teberrüken Uluçay ve Başbakan Ersin Tatar ile görüştü. Oktay, "Biz sadece savaş zamanında, askeri alanda değil her alanda Kıbrıs Türk'ünün yanındayız" dedi.

DUVAR – Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı’nın 45. yıl dönümü vesilesiyle bulunduğu Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) ziyaretlerde bulundu.Oktay, ilk olarak KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı tarafından kabul edildi. Cumhurbaşkanlığı’nda yapılan ve heyetlerin de yer aldığı görüşmede, Cumhurbaşkanı Akıncı, 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı gibi günlerde Türkiye Cumhuriyeti ile KKTC’nin birlik, beraberlik ve dayanışmasının hem topluma hem de tüm dünyaya doğru ve yerinde bir mesaj olarak iletildiğini söyledi.

AKINCI: İKİ ÖNEMLİ HUSUS VAR

Akıncı, bugün gerek Oktay ile tören alanında yaptığı konuşmalarda, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı’ya gönderdiği mesajda 2 önemli husus olduğunu kaydetti. Akıncı, “Birincisi, haklarımızı koruma kararlığıdır. Her şart altında bu kararlılık elbette devam edecektir. İkincisi de sadece Ada’da değil, bölgede de dünyada da barış ve istikrar istediğimizdir. Bu savaşı yaşayan kuşaklar olarak bunun ne anlama geldiğini herkesten iyi anlayacak noktadayız” dedi.

Kıbrıs sorunuyla ilgili bundan sonra herhangi bir süreç olacaksa oyalamaya müsait bir süreç olmayacağının altını çizen Akıncı, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri raporlarına da geçtiği gibi muhtemel bir sürecin ucu açık olmayan, çözüm odaklı ve belli bir zaman içinde sonuçlanacak bir süreç olabileceğini ifade etti.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, ardından, Cumhuriyet Meclisi Başkanı Teberrüken Uluçay’ı ziyaret etti.

KKTC Cumhuriyet Meclisi’ndeki görüşmede, KKTC’nin kuruluşundan bu yana çok yol katettiğinin altını çizen Uluçay, ülke olarak yoğun bir çalışma temposu içerisindeki olduklarına ve daha yapacakları çok şeyin olduğuna dikkati çekti. Uluçay, Kıbrıs Türk tarafının siyasi eşitlik temelinde bir anlaşma için her zaman yapıcı olduklarını, Ada etrafında bulunan doğal gaz ile ilgili iş birliği komitesi kurulmasını savunduklarını söyledi. Meclis Başkanı Uluçay, doğal gazın ekonomik olarak bir çatışma değil de bir uzlaşı aracı olmasını istediklerini kaydetti. Öte yandan, Türk tarafı olarak Doğu Akdeniz’de tek taraflı yapılabilecek hamlelere karşı gereken tedbirleri aldıklarını belirten Uluçay, KKTC’nin Türkiye ile birlikte hareket etmeye devam edeceğini de sözlerine ekledi.

‘KKTC ARTIK YAVRU VATAN DEĞİL’

Oktay, daha sonra Başbakan Ersin Tatar’ı makamında ziyaret etti.

Tatar, Başbakanlık’taki görüşmede, 1974’te Türkiye’nin garantörlük haklarına dayanarak Ada’ya müdahale ettiğini ve barışı sağladığını, barışın da devam ettiğini belirtti. Son zamanlarda Doğu Akdeniz’de yaşananlar gelişmelerin KKTC’nin ne kadar önemli bir devlet olarak ortaya çıktığını gösterdiğini söyleyen Tatar, KKTC’nin her zaman Türkiye ile güçlenmeye devam edeceğini vurguladı.

KKTC Başbakanı Tatar, “Geçenlerde bir büyüğümüz KKTC’yi ziyaretinde, KKTC’nin artık büyüdüğünü, yavru vatan değil, serhat vatan olduğunu söyledi. Ben bu ifadeyi çok beğendim” diye konuştu.

‘KIBRIS TÜRK’ÜNÜN YANINDAYIZ’

Geride kalan 45 yılda kurum ve kuruluşlarıyla güçlü bir KKTC’nin oluştuğunu belirten Oktay, “KKTC’deki vatandaşlarımızın refah seviyesi sürekli artan bir trendde gelişerek devam ediyor. Biz refah seviyesinin daha ileri aşamalara çıkmasını istiyoruz. Biz sadece savaş zamanında, askeri alanda değil her alanda Kıbrıs Türk’ünün yanındayız” diye konuştu.

Askeri hazırlığın yanı sıra ekonomik, sosyal ve kültürel anlamda da hazır olmak gerektiğini dile getiren Oktay, “Dolayısıyla reformlar önemli. Yapısal reformların KKTC’de güçlenmesi bizim için çok önemli. Bugün itibarıyla Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla ilk etapta 750 milyon liralık bir kaynak aktarımını serbest bırakıyoruz. Burada bu haberi sizlerle paylaşmak isterim. Bu haber, yatırım ve hizmetlerin hızlandırılması anlamında can suyu boyutunda” dedi.

Oktay, ekonomik boyutun yanında sosyal ve kültürel boyutun da önemli olduğuna işaret ederek, KKTC’deki gençlerle Türkiye’deki gençlerin arkadaş olmalarının kültürel ve sosyal iş birliği anlamında iki toplumu bir arada tutacağını söyledi.

Türkiye’deki tüm gençlik ve spor kamplarından Kıbrıslı gençlerin faydalanabileceğini ifade eden Oktay, Türkiye’de gerçekleştirilen şehir tanıtım günlerinin Lefkoşa ve diğer kentlerde yapılması için de KKTC’nin Ankara Büyükelçiliği ve belediye başkanlarıyla görüştüklerini, bu tür etkinliklerin somut projelerin gelişmesine yardımcı olacağını bildirdi. (AA)