Üniversite kontenjanları gerilerken hayalet üniversiteler azalmıyor

Üniversite Yerleştirme Kontenjanları'nın açıklanmasının ardından eğitim sistemindeki aksaklıklar tekrar gündeme geldi. YÖK'ün açıkladığı üniversite kontenjanlarıyla beraber yetersiz sayıda öğretim elemanı ile açılan fakülteler, öğrencisiz bölümler ve hayalet üniversiteler tartışmaya tekrar açıldı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR- Üniversite Yerleştirme Kontenjanları'nın 19 Haziran'da açıklanmasının ardından öğretim görevlilerinin yetersiz sayıda olduğu bölümler ve öğrencisiz hayalet fakülteler tekrar gündeme geldi. 4 öğretim görevlisi ile yeni açılan Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden Sayıştay'ın raporunda yer alan öğrencisiz 10 öğretim görevlisinin olduğu Namık Kemal Üniversitesi Hukuk Fakültesi gibi pek çok üniversite tartışmaların odağında yer alıyor.

Özyeğin Üniversitesi Kurucu Üyesi olan Erhan Erkut konuyu gündeme taşırken, "2019 Üniversite Kontenjanları: YÖK Öğreniyor Mu?" başlıklı bir yazı kaleme aldı. Siyasi nedenlerle açılan bölümlerden bahseden Erkut bunun eğitimde gerilemeye neden olacağını belirterek, doğru işleyen bir eğitim sistemi için öğretim görevlileri sayısı ile öğrencilerin sayısının orantılı olması gerektiği vurgusunu yaptı. YÖK'ün bu seneki kontenjanları incelendiğinde bunun gözetilmediğini söyleyen Erkut, kontenjanlardaki gerilemeye rağmen öğretim görevlilerinin sayısının artırılmasını eleştiriyor.

Erhan Erkut sosyal medya hesabından konuyla ilgili şu paylaşımı yaptı: "Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi’nin yeni açılan Hukuk Fakültesinin sadece 4 öğretim üyesi ve İzmir Bakırçay Üniversitesi’nin sadece 3 öğretim üyesi var! Yani bu iki okul birleşse bir hukuk fakültesi açamayacak iken iki hukuk fakültesi açmışlar."(HABER MERKEZİ)