Güven'den Barzani'ye: Toprakları açma

HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven, Diyarbakır'daki bölge konferansında TSK'nin Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi sınırları içerisinde yürüttüğü operasyonlara tepki gösterdi. Güven, Mesut Barzani'ye 'toprakları açmama' çağrısı yaptı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı ve HDP Milletvekili Leyla Güven, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nin eski başkanı Mesut Barzani'ye, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin bölgede yaptığı operasyonlara karşı durması çağrısında bulundu.

Mezopotamya Ajansı'nın haberine göre, HDP'nin Diyarbakır Bölge Konferansı’nda konuşan Leyla Güven, “Güney Kürdistan’da kirli bir operasyon başlatıldı. Bir kez daha Kürtlerin kazanımlarını yok etmeye çalışıyorlar" diye konuştu. Güven şöyle devam etti: "Kutsal topraklar Türkiye’ye açılmamalıdır. Mesut Barzani ‘Birakûjî’ istemiyoruz demişti. Bunu istemiyorsa o toprakları açmamalıdır. Orası, sadece KDP toprakları değildir, bir bütünen Kürt halkının topraklarıdır, Güney topraklarıdır. Nasıl ki Rojava’da ulusal birlik ruhu ortaya çıktıysa, bugün bir kez daha Güney Kürdistan’da bu ruh ortaya çıkarılmalıdır, bu topraklar Türkiye’ye açılmamalıdır. Buna seyirci kalmayacağız. Sessiz kalmayacağız, hiçbir zaman kabul etmeyeceğiz. Güney’e saldırı, Amed’e, Urfa’ya saldırıdır."