Prof. Rigel için öğrencilerinden açıklama

Prof. Dr. Nurdoğan Rigel'e verilen cezanın ardından öğrencilerinden destek geldi. Rigel'in eski ve yeni öğrencileri bir araya gelerek 'Nurdoğan Rigel Suçlu Değildir' başlıklı bir basın açıklaması yaptı.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi öğretim üyelerinden Prof. Dr. Nurdoğan Rigel'e hapis cezası verilmesinin ardından eski ve yeni öğrencileri destek açıklaması yaptı. Fakülte önünde toplanan öğrenciler “Nurdoğan Rigel suçlu değildir”, “İÜ İletişimin yaşayan efsanesine sahip çıkıyoruz” dövizleri ile basın açıklaması yaptı.

Öğrencilerin yaptığı basın açıklamasında şu ifadeler kullanıldı:

“Bizler İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde dirsek çürütmüş ve bu okuldan mezun olmuş ya da olacak olan öğrenciler olarak hocamıza yapılan bu haksızlığı farkındayız ve her zaman yanındayız. Prof. Dr. Nurdoğan Rigel İÜ İletişim Fakültesi’nin mihenk taşlarından biri olmanın yanında uluslararası çapta tanınmış bir akademisyendir.

Onun dersinden geçmek için çalışmanın ve derse devamlılığın yeterli olduğunun hepimiz bilincindeyiz. Bu sebeple karar vericilerin derse katılım dahi göstermeyen bir öğrencinin yoruma dayalı sınav kağıdını hangi yetkinlik derecesiyle değerlendirdiğini merak etmekte ve varsa değerlendirme ölçütlerinin kamuoyuyla paylaşılmasını ivedilikle beklemekteyiz.

Bizler gelecek nesillere Nurdoğan Rigel gibi bir hocayla çalışmış olmanın haklı gururunu aktarırken bu yanlışlığın içine herhangi bir şekilde dahil olanların bugünleri pişmanlıkla anacaklarını farkındayız. Hiçbir şey için geç değil. Lütfen bizlere kulak verin ve hocamıza yapılan bu yanlışın İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi’ni daha fazla yıpratmasına izin vermeyin.”

SOSYAL MEDYADA GÜNDEM OLDU

Prof. Dr. Rigel'in, bir öğrencisinin "bilerek düşük not verme" iddiasıyla yargılandığı davada henüz kesinleşmemiş 5 ay hapis cezası almasının ardından sosyal medyada da karara tepki geldi. 'NurdoğanRigelSuçluDeğildir' etiketiyle atılan mesajlar, dün akşam Twitter'da Türkiye gündemine girdi. Rigel'in eski ve yeni öğrencilerinin yanı sıra birçok gazeteci ve akademisyen de Rigel'e destek oldu.

Rigel'in kendisine gelen destek mesajlarının ardından çektiği video da Twitter'da öğrenciler tarafından açılan 'Nurdoğan Rigel Suçlu Değildir' hesabından paylaşıldı.

Ceza alan hocaya öğrencileri sahip çıktıCeza alan hocaya öğrencileri sahip çıktı