İBB'nin önünde fayton protestosu

İstanbul Büyükşehir Belediyesi önünde toplanan grup, Adalar'da ve Türkiye'de atlı fayton kullanımının durdurulmasını istediklerini duyurdu. İBB Başkanı İmamoğlu'na seslenen grup, faytonların atların ömrünü kısalttığını, elektrikli faytona geçilmesi gerektiğini söyledi.

DUVAR – Bağımsız Hayvan Hakları Topluluğu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi önünde ‘fayton’ protestosu düzenledi. Saraçhane’deki belediye binası önüne gelen grup, “Faytona binme” ve “Atların çığlıklarını duy artık” yazılı dövizlerle bir basın açıklaması yaptı.

Adalar’da atlı fayton kullanımının durdurulup elektrikli faytona geçilmesini isteyen topluluk adına İlker İnmaz tarafından bir metin okundu. Faytonlar yüzünden atların ömrünün kısaldığını belirten İnmaz, Adalar’da ve tüm Türkiye’de atlı faytonların kullanılmasının durdurulmasını istediklerini söyledi.

“Normal olarak ortalama ömrü 20 yıl olan atlar, fayton zulmü yüzünden 2 yıl içinde yaşamını kaybediyor. Bu durum asla sürdürebilir değildir” diyen İnmaz, “İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Ekrem İmamoğlu, 23 Haziran seçim kampanyası döneminde Adalar’da atlı faytonların kaldırılıp, elektrikli fayton uygulamasına geçileceği sözünü verdi. Konunun bir an önce çözüme kavuşturulması için bu açıklamayı yapma gereği duyduk” ifadelerini kullandı. (İSTANBUL/AA)