Hulusi Akar: Patriotların tedarikini de değerlendiriyoruz

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Rus yapımı S-400 hava savunma sistemlerinin teslimatının başlaması hakkında bilgi verdi. Akar, Türkiye'nin Amerikan yapımı Patriot hava savunma sistemlerinin de tedarikini değerlendirdiğini belirterek, 'bu konudaki çalışmaların yoğun bir şekilde sürdüğünü' söyledi.

DUVAR – Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Rus yapımı S-400 hava savunma sistemlerinin teslimatının başlaması hakkında konuştu. S-400’lerin teslimat süreci hakkında bilgi veren Akar’ın, Türkiye’nin Amerikan yapımı Patriot hava savunma sistemleri ile de ilgilendiğini söylemesi dikkat çekti. Akar, “Belirlediğimiz kriterler çerçevesinde tedarik faaliyetlerimizi başlattığımızı söylemiştim. Şu anda yine Patriot konusunda da görüşmelerimiz devam etmektedir. Bu kriterlere uyum sağlandığı sürece tabii ki ihtiyacımız olan uzun menzilli bölge hava ve füze savunma sistemi olarak Patriotların tedarikini de değerlendiriyoruz. Bu konuda ilgili kurumlarımız, arkadaşlarımız çalışmalarını yoğun bir şekilde sürdürmektedirler” dedi.

Akar, S-400 teslimatı hakkında ise “Planlı üç uçak geldi ve bugünkü faaliyetler tamamlandı. Önümüzdeki günlerde süreç devam edecek” bilgisini verdi. Savunma Bakanı, S-400 eğitimlerinin sürdüğünü de ekledi. Akar, “Planlı faaliyetlerimize paralel olarak personelimizin hem kurulum hem işletim anlamında eğitimleri de Türkiye ve Rusya’da sürmektedir” ifadelerini kullandı. (DIŞ HABERLER)