'Atatürk Havalimanı'nı işgal girişimi' davasında karar çarşamba günü açıklanacak

15 Temmuz darbe girişiminde, Atatürk Havalimanı'nında yaşananlarla ilgili 159 sanığın yargılandığı davada, sanıkların son sözleri alındı. Mahkeme, 17 Temmuz Çarşamba günü kararını açıklayacak. 

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - 15 Temmuz darbe girişiminde, darbeci askerlerin Atatürk Havalimanı'na baskın yapması ve 2 kişinin hayatını kaybetmesine ilişkin 159 sanığın yargılandığı davaya devam edildi.

İstanbul 34'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nce Silivri Ceza İnfaz Kurumu Yerleşkesi'nde duruşmaya, 60 tutuklu sanık ile 26 tutuksuz sanık katıldı. Sanıkların ve avukatların mütalaaya karşı beyanlarının alınması tamamlandı.

Son sözleri sorulan sanıklar, suçsuz olduklarını öne sürerek, beraatlerini ve tahliyelerini talep etti.

Mahkeme, 17 Temmuz Çarşamba günü saat 14.00’te kararını açıklamak üzere duruşmayı bitirdi.

150 SANIK İÇİN AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET HAPİS CEZASI İSTENDİ

Esas hakkındaki mütalaada, eski Kurmay Albaylar Barbaros Akça, Ömer Korkut ve Mustafa Kol, eski Kurmay Yarbay Serbülent Eken, eski Albay Yusuf Özdemir ile eski Binbaşılar İsa Öztürk ve Yusuf Yenihayat'ın da aralarında olduğu 150 sanığın ''anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etmek" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılması, 5 sanık hakkında bu suçla ilgili kasten hareket etmediği gerekçesiyle ceza verilmesine yer olmadığına hükmedilmesi istendi.

Eski Başçavuş Aslan Özkan'a "kasten öldürmeye azmettirme", "kasten öldürmeye teşebbüse azmettirme" suçlarından 2 kez müebbet hapis cezası verilmesi istenen mütalaada, eski sözleşmeli erler Muhammed Ömer Saldanlı, Yasin Keçeli ve Metin Uçar'a da "kasten öldürme" suçundan müebbet, 4 kez de "kasten öldürmeye teşebbüs etme" suçundan 36'şar yıldan 60'ar yıla kadar hapis cezası verilmesi talep edildi. Mütalaada, eski Binbaşı Yusuf Yenihayat'ın 8 kez "kasten öldürmeye teşebbüs etmek" suçundan 72 yıldan 120 yıla kadar hapisle cezalandırılması talebinde bulunuldu.

Mütalaada, yeterli ve inandırıcı delil olmadığı gerekçesiyle 2 sanığın tüm suçlardan beraati, 50 sanığa "kişiyi hürriyetinden yoksun kılma" suçundan 6'şar yıldan 307'şer yıla kadar hapis cezası verilmesi talep edildi.

Ayrıca 8 sanığın "ağırlaştırılmış yaralama" suçundan 6'şar yıla kadar, 15 sanığın "konut dokunulmazlığını ihlal etme" suçundan 14'er yıla kadar, 18 sanığın "hava ulaşım araçlarını kaçırma veya el koyma" suçundan 1'er yıldan 3'er yıla kadar, bazı sanıkların da "kamu hizmetlerinden yararlanma hakkının engellenmesi" suçundan 2'şer yıldan 5'er yıla kadar hapis cezasına çarptırılması istendi. (İSTANBUL/AA)