Harmandalı'nda işçiler ölümden dönmüş

İzmir'deki Harmandalı Çöplüğü’nde 6 Temmuz gecesi çıkan yangını işçilerin erken farketmesiyle, olası bir facianın eşiğinden dönüldüğü ortaya çıktı. İzmir İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi "Eğer yangın çöpte oluşan bir metan birikmesine rastlasa ya da erken farkedilmeyip işçilerin kaldığı çadırları sarsa, onlarca işçi arkadaşımızı iş cinayetinde kaybedebilirdik" açıklamasında bulundu.

DUVAR – İzmir Çiğli’de yer alan Harmandalı Katı Atık Arıtma Tesisi kangrene dönüşmüş durumda. ‘İzmir’in orta yerinde bir bomba’ nitelemesi yapılan çöplük alanında son olarak 6 Temmuz gecesi bir facianın eşiğinden dönüldü.

İzmir İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi tarafından yapılan açıklamaya göre 6 Temmuz gecesi saat 23.30 civarında Harmandalı Çöplüğü’nde çıkan yangın, onlarca itfaiye aracının yoğun müdahaleleriyle ancak 5-6 saatte kontrol altına alınabildi. Çöplükte gece kalan işçilerin yangını erken farkedip kaldıkları çadırları boşaltmaları ve güvenli bir bölgeye çekilmeleri sonucunda bilinen bir yaralanma ya da ölüm olmadı.

Açıklamada, eğer yangın çöpte oluşan bir metan birikmesine rastlasa ya da erken farkedilmeyip işçilerin kaldığı çadırları sarsa, Ümraniye Çöplüğü ve Esenyurt AVM inşaatındaki çadır yangınına benzer bir faciayla karşılaşılmasının hiç de uzak bir ihtimal olmadığı vurgulandı.

‘UYARI FİŞEĞİ’

“Bu yangın bir uyarı fişeğidir” diyen İzmir İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi, şu uyarılarda bulundu:

“Bir halk sağlığı sorunu olduğu kadar bir işçi sağlığı sorunu da olan Harmandalı Çöplüğü acilen bilimsel standartlara uygun, doğayı ve insan sağlığını koruyan bir geri dönüşüm tesisine dönüştürülmelidir. Bu tesis işçi sağlığını merkeze alan bir anlayışla inşa edilmelidir. Bütün kenti saracak bir geri dönüşüm kültürünün filizleneceği bir sosyal merkez olmalıdır. Bugüne kadar, tamamen güvencesiz, sağlıksız koşullarda bu çöpleri ayrıştırıp, geri dönüştürerek daha az tüketmemizi ve doğayı daha az katletmemizi sağlayan onlarca işçi arkadaşımız, edindikleri deneyimle bu tesisin çalışanları olmalıdır. Neyi bekliyoruz? Ümraniye’de 39 işçi arkadaşımızın ölmesi gibi, Harmandalı’da da onlarca işçi arkadaşımızın ölmesini mi?”
(HABER MERKEZİ)