Başbağlar Katliamı'nda hayatını kaybeden 33 kişi için anma töreni

Başbağlar Katliamı'nda hayatını kaybeden 33 kişi için anma töreni düzenlendi. Törende konuşan CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, "Başbağlar 26 yıldır adalet arıyor. Biz siyasetçilerin Başbağlar'a karşı borcumuz var" dedi. 

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Erzincan'ın Kemaliye ilçesine bağlı Başbağlar köyünde 5 Temmuz 1993'te yaşanan ve 33 kişinin hayatını kaybettiği katliamın, 26'ncı yıl dönümü nedeniyle anma töreni düzenlendi.

Başbağlar köyü meydanındaki Kültür Evi önünde gerçekleştirilen anma töreninde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile AK Parti İzmir Milletvekili Binali Yıldırım'ın da aralarında bulunduğu siyasilerin ve bürokratların gönderdiği taziye mesajları okundu.

ARSLANTAŞ: MADIMAK VE BAŞBAĞLAR DA KARDEŞLİĞİMİZİ BOZMAYA YELTENDİLER

Törende konuşan Erzincan Valisi Ali Arslantaş, "Ülkemizin bölünmez bütünlüğüne, milletimizin sarsılmaz birlik ve beraberliğine göz diken hain odaklar Madımak’ta da Başbağlar’da da kardeşlik hukukumuzu bozmaya yeltendi. Aziz milletimiz yaşanan büyük acılara rağmen bu oyunlara gelmedi. Birlik ve beraberliğimize yapılan tüm saldırılara hamdolsun göğüs germeyi bildi" dedi.

Katliamda eşini kaybeden Hatice Özdemir, katılımcılara kendilerini 26 yıldır yalnız bırakmadıkları için teşekkür etti ve "26 senedir yurdumuzu bölmek isteyenlerin karşısında dik durduk ve dik duracağız. Onların gücü bizi bölmeye yetmeyecek. İnancımızla, bayrağımızla uğraşacaklar ama hiçbir zaman bölemeyecekler. 33 şehit verdik ama maşallah yerlerine 330 tane torunları oldu" diye konuştu.

AĞBABA: SİYASETÇİLERİN BAŞBAĞLAR'A BORCU VAR

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba da "Canınız canımızdır, acınız acımızdır. Başbağlar dillerin tutulduğu, gözlerin yaşardığı, kelimelerin boğazımıza düğümlendiği yerdir. Milletimizin ortak acısı, ortak yasının adıdır" dedi.

"Sivas'ın yürek yangını Başbağlar'ın ise kurşun yarası" olduğunu söyleyen Ağbaba, şöyle devam etti:

"Başbağlar 26 yıldır adalet arıyor, 'Çalmadığımız kapı, gitmediğimiz makam kalmadı ama bugüne kadar bir sonuç alamadık' diyorlar. 1998'de Başbağlar Katliamı soruşturması takipsizlikle kapandı, köy sakinleri adalet arayışlarına devam ettiler. TBMM İnsan Hakları Komisyonunda yaşadıklarını anlattılar ancak bir türlü istedikleri sonuca ulaşamadılar. 26 yıldır ağlayan gözlerinize, kanayan yüreğinize tüm Türkiye tanıklık etti ama katliam bir türlü aydınlatılamadı. Bu noktada biz siyasetçilerin Başbağlar'a karşı borcumuz var. Başbağlar Katliamı'nın arkasındaki gerçek güçlerin ve katillerin yakalanabilmesi, ortaya çıkarılabilmesi için hep birlikte mücadele edeceğimize huzurlarınızda bir kez daha söz vermek istiyorum."

ATAŞ: SİVAS'IN AKABİNDE YAPILMASI HİÇ DE YABANCI DEĞİL

AK Parti İstanbul Milletvekili Mustafa Ataş, katliamın Sivas Katliamı'ndan 3 gün sonra yaşanmasına dikkat çekti. Ataş, "Bu katliamın hemen Sivas'ın akabinde yapılması bize hiç de yabancı değildi. 1980 öncesinde bu ülkenin çocuklarını ve gençlerini sağcı, solcu diye katlettiren güçler, bu ülkeyi bölmek ve parçalamak isteyenler emellerine ulaşamadılar" diye konuştu.

Katılımcılar, konuşmaların ardından Başbağlar köyündeki Şehitlik Anıtı'na ziyarette bulunup dua etti.

Törene, katliamda hayatını kaybedenlerin yanı sıra AK Parti Erzincan Milletvekilleri Süleyman Karaman, Burhan Çakır, Erzincan Belediye Başkanı Bekir Aksun, Hür Dava Partisi Genel Başkan Yardımcısı Hasan Şahin, Vatan Partisi Kadın Kolları Genel Başkanı Meltem Ayvalı, Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısı Sinan Aksu, Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Akın Levent, Erzurum Jandarma Bölge Komutanı Tümgeneral Ahmet Hacıoğlu ve Kemaliye Kaymakamı Mustafa İlhan da katıldı. (ERZİNCAN/AA)

HDP'den Başbağlar açıklamasıHDP'den Başbağlar açıklaması