AOÇ Bira Fabrikası kurtuldu

Danıştay, Mimarlar Odası Ankara Şubesi'nin açtığı dava sonucunda Atatürk Orman Çiftliği Bira Fabrikası'nın yerine yapılması planlanan TBMM Eğitim ve Kongre Merkezi'ne izin vermedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - Atatürk Orman Çiftliği Bira Fabrikası'nın yerine yapılması planlanan TBMM Eğitim ve Kongre Merkezi'ne, Danıştay'dan izin çıkmadı. Mülkiyeti Tütün, Tütün Mamülleri, Tuz ve Alkol İşletmeleri A.Ş.'ye ait ve 1. derece doğal SİT alanı olan AOÇ Bira Fabrikası'nın yıkılması, Danıştay'ın 11 Şubat 2013 tarihli komisyon kararını iptal etmesi ile engellenmiş oldu.

Danıştay'ın kararı ile ilgili bir açıklama yapan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, "1. derece doğal ve tarihi SİT alanı Atatürk Orman Çiftliği arazilerinin talanına karşı Mimarlar Odası Ankara Şubesi olarak hukuksal mücadelemizi sürdürüyoruz. Danıştay 6. Dairesi, açtığımız davayı kabul ederek TBMM Eğitim ve Kongre Merkezi Tesisi’nin inşa edilmesine ilişkin komisyon kararını iptal etti. Kamu yararı adına sevindirici bir karardır. Atatürk Orman Çiftliği mücadelesinin her aşamasında zincirleme açtığımız davalarda bir kazanım daha elde ettik. AOÇ özgürleşene kadar mücadelemiz devam edecek" dedi.

BİR ÇOK YAPI YIKILACAKTI

Tesisin yapılması için AOÇ'da bir çok yapının yıkılması gerektiği mahkemenin karar gerekçeleri arasında da yer aldı. Mahkeme gerekçesinde, "Bira Fabrikası ve üretim ilişkileri bağlantılı olarak gelişmiş olan birçok yapının yıkılmış olacağı, TBMM Eğitim ve Kongre Merkezi Tesisi’nin inşa edilmesi ile söz konusu bu yapı, alanda baskın konumda bulunacak ve bölgenin tarihsel gelişme sürecinde etkin rolü olan Bira Fabrikası’nın alandaki merkezi konumu ve rolünün olumsuz etkileneceği tespit edilmiştir" denildi. (Kaynak: Cumhuriyet)