AK Parti Sözcüsü Çelik'in İmralı mektubu tepkisi: Sanki seçime dönük biz organize ettik

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, seçim öncesi Abdullah Öcalan'a ait mektubun ortaya çıkmasıyla ilgili "Bahsettiğiniz kişi başvurmuş, başvurusu kabul görmüş. Burada şöyle bir şey yapılıyor; sanki seçime dönük olarak biz bunu organize ettik, buradan medet umduk gibisinden. Halbuki bu haberlerin yayınladığı tarihte bile terörle ilgili tutumumuzu net bir şekilde söylüyorduk" dedi.

Google Haberlere Abone ol

DUVAR - AK Parti Merkez Yürütme Kurulu toplantısı sonrası konuşan parti sözcüsü Ömer Çelik, seçimden önce Doç. Dr. Ali Kemal Özcan tarafından açıklanan Abdullah Öcalan'a ait mektupla ilgili soru üzerine, bunun seçimler için kendileri tarafından organize edilmiş gibi gösterildiğini söyleyerek tepki gösterdi. Çelik, "Bahsettiğiniz kişi başvurmuş, başvurusu kabul görmüş" dedi.

AK Parti Sözcüsü Çelik, basın toplantısında İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Ekrem İmamoğlu'nu tebrik etti ve "İstanbul'a hayırlı olsun" dedi. Çelik şöyle devam etti: "Netice itibarıyla yapılan son seçimlerde sonuç net olarak ortaya çıkmıştır. Milli irade berrak bir şekilde tecelli etmiştir. Sonucu saygıyla karşılıyoruz. Bu demokrat olmanın gereğidir. Seçim sonuçları bu MYK'dan başlayarak kapsamlı bir şekilde önümüzdeki günlerde değerlendirmeye devam edecektir. Cumhur İttifakı olarak 31 Mart seçimlerinde büyük bir başarıya imza attık. İstanbul'un ilçelerinde ve Büyükşehir Belediye Meclisi'nde büyük başarıya imza attık. Seçimlerde sandık başına giden İstanbullu vatandaşlarımız, genç, yaşlı demokrasiye gönül vermiş insanlarımız, tatilden dönerek, hasta yatağından kalkarak oy atmaya giden vatandaşlarımıza şükranlarımızı arz ediyoruz."

'YSK SÜRECİ BAŞARIYLA YÖNETTİ'

YSK'ya da teşekkür eden Çelik, "YSK süreci başarıyla yönetmiştir" dedi. Çelik, "31 Mart'tan büyük bir başarıyla çıktık. Kimin kazandığından daha önemli olan Türkiye'de demokrasinin kazanmasıdır. Biz siyasi parti olarak Türkiye'de girdiğimiz her seçimi kendimiz kazanmak isteriz. Bu konuda büyük başarılara imza atmış bir partiyiz. Hepimizin davası Türkiye davasıdır. Türkiye'de demokrasinin kazanması bundan çok daha önemlidir. Müthiş bir siyasi katılımla bu seçimlerin gerçekleşmiş olması son derece takdire şayandır. Yurtdışında Cumhurbaşkanımıza karşı seçimlerin yenilenmesiyle ilgili kara propaganda başlatılmıştı. Türkiye düşmanları yine devreye girdiler. Maalesef birileri bunların sözlerini tercüme etti. Kara propaganda odakları sayın Cumhurbaşkanımızın ortaya koyduğu tavırdan cevaplarını almışlardır" diye konuştu.

'İDLİB'DE SALDIRININ CEVABI VERİLİR'

Çelik, İdlib'deki gerginliği azaltma bölgesinin statüsünün korunmasına dönük olarak hassasiyetin Esad rejimi tarafından istismar edildiğini söyleyerek, "Açıkça ateşkes ihlalinde bulunarak orada sivil insanlar hayatını kaybetti. Bu konularla ilgili Rusya'ya sürekli açık tutumumuzu iletiyoruz. TSK'nın gözlem noktalara yapılan saldırılara karşı sert karşılık vereceğimizi iletmiş olduk. Herkesi rejimin ihlallerine karşı duyarlı olmaya davet ediyoruz. Buradan Türkiye'nin Suriye halkının tamamından yana olan tavrı aynen devam etmektedir" dedi.

'KILIÇDAROLĞU ÖZÜR DİLEMELİ'

Kaşıkçı cinayetine ilişkin BM Raporu'nun Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ortaya koyduğu iradenin tescili anlamına geldiğini söyleyen Çelik, "Türkiye olarak BM'nin Kaşıkçı Raporu'nunu destekliyoruz. Daha önce bununla ilgili Türkiye'yi suçlayanlar başta CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun Cumhurbaşkanımızdan özür dilemesi gerekmektedir. Cumhurbaşkanımız açıkça ifade etti. Bu yargılamanın İstanbul'da yapılması, cinayetin üstünün örtülmemesi gerekir. Burada vahşice ve taammüden bir cinayet işlenmiştir. Egemenliğimiz altındaki topraklarda işlenmiştir" ifadelerini kullandı.

YUNANİSTAN'A TEPKİ

AK Parti Sözcüsü Çelik, Yunanistan Başbakanı Çipras'ı da eleştirdi: "Yanlış bir tutum içerisinde. Türkiye'nin haklı, Yunanistan haksız olduğu açıktır. Kıbrıslı Rumlarla tek taraflı olarak buradaki kaynaklara el koymak istemektedir. Yunanistan Başbakanı'nı uyarıyoruz, sayın Cumhurbaşkanımıza saygılı bir dil kullanmalıdır. Avrupa Birliği, Kıbrıs'taki problem çözülmeden Rum tarafını AB'ye alarak büyük bir hata yapmıştır. AB bu hatasını telafi edecek yerde, Rum tarafının istismar etme politikasına sessiz kalmaktadır. Şimdi de Yunanistan Başbakanı AB üzerinden Türkiye'yi tehdit etmektedir. Yunanistan Başbakanı AB'nin sahibi gibi Türkiye-AB ilişkilerinin bozulacağı bir sürecin başlayacağından bahsediyor. Bu işin böyle çözülmeyeceği açıktır. Türkiye Cumhuriyeti'nin bu tip söylemlere prim vermeyeceği ve bunlara karşı güçlü bir cevap vereceği açıktır. Türkiye komşuluğu ve dostluğu kıymetli olan ama komşuluğu ve dostluğundan vazgeçilmesi halinde hiçbir şekilde hiçbir tehdide prim bırakmayacak bir ülkedir."

KABİNE REVİZYONU

Kabine revizyonunun Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın takdirinde olduğunu dile getiren Çelik, "Kendisi bunu ne zaman ne şekilde uygun görürse bu şelkide düşünür. AKP'de şöyle bir gelenek vardır hiçkimse kişisel bir tutum içerisine girmez. Şu anda böyle bir gündem var diyecek yetkiye sahip değiliz. Bu genel başkanımızın tasarrufundadır. Dolayısıyla somut olarak şöyle davranılacak durumda değilim. Bugün genel başkanımızın kabine revizyonuyla ilgili soruya verdiği cevap genel merkez için de geçerlidir" dedi.

İMRALI GÖRÜŞMESİ

AK Partili Çelik, seçim öncesinde tartışma yaratan İmralı Cezaevi'nde bulunan PKK lideri Abdullah Öcalan'ın mektubu ve Osman Öcalan'ın TRT Kurdi'ye çıkarılmasıyla ilgili soru üzerine şöyle konuştu: "Bahsettiğiniz kişi başvurmuş, başvurusu kabul görmüş. Kamuoyuna yansıdığı kadarıyla ve kendisinin bahsettiğine göre, bu tip çalışmaları olan birisi olduğu görülüyor. Bu başvuru kanunu mekanizmalar içerisinde gerçekleştirilmiş, olumlu karşılanmış ve bu görüşme gerçekleşmiştir. Daha sonra da teröristbaşı tarafından bu mesaj bu şahsa verilmiş ve bir şekilde ortaya çıkmış anladığım kadarıyla. Burada şöyle bir şey yapılıyor; sanki seçime dönük olarak biz bunu organize ettik, buradan medet umduk gibisinden. Halbuki bu haberlerin yayınladığı tarihte bile terörle ilgili tutumumuzu net bir şekilde söylüyorduk. Burada herhangi bir istismar olacak olsa hiçbir şekilde kimsenin girmemesi gereken gayri meşru bir beklentiye girecek olsak o gece daha cumhurbaşkanımızın ne dediğini hatırlayalım; Terörist başı ile diğerleri arasında kirli ilişkileri gösteren bir tablo dedi. Biz teröre karşı tutumu net olan siyasi kadroyuz. Bu görüşmeyi sanki biz buradan bir siyasi rant elde etmek istiyoruz gibi sunanlar, ne hikmetse gerek Kandil'den gerek çeşitli yerlerden kendi siyasi süreçlerine yönelik destekler gelirken sessiz kalıyorlardı. Birileri sürekli onları desteklemekten bahsediyor onlar sürekli sessiz kalıyorlar. Bu tutumu sürdürenler 'örgüt içerisinde çatışma belirginlişmiştir' diyen Cumhurbaşkanımızın sözleriyle ilgili siyasi ranttan bahsediyorlar."

OSMAN ÖCALAN'IN TRT'YE ÇIKARILMASI

"Örgüt içindeki kirli ilişkiler ve benzeri konularla ilgili olarak bahsettiğiniz şahıs TRT Kürdi'nin muhabirine beyanat vermek istemiştir. Sonuç olarak ortaya ne çıkmıştır, terör örgütü içerisindeki kirli ilişkilerin nasıl olduğu ortaya çıkmıştır. Siyasi partilerle ilişkilerin, Kandille ilişkilerin nasıl olduğu ortaya çıkmıştır. TRT Kürdi, Suriye, Irak, İran tarafında geniş bir yayın ağına sahip son derece stratejik bir kanal. Burada PKK'nın istismar faaliyetleri yoğun şekilde sürüyor. Çok sayıda televizyon kanalını ortaya koyuyorlar. TRT Kürdi burada kirli ilişkilerin ortaya çıkmasına imkan veren bir yayın yapmıştır." (HABER MERKEZİ)